BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fizetnek a tűzoltóknak

Pont kerül egy 1995 óta húzódó ügy végére: a héten a Belügyminisztérium vezetői aláírják az önkormányzatokkal a tűzoltók elmaradt bérpótlékának kiegyenlítéséről szóló megállapodást. A kormány összesen 6,7 milliárd forintot utal át a helyhatóságoknak -- mondta a Világgazdaságnak Pintér Sándor belügyminiszter csütörtökön Kecskeméten.

A hivatásos szolgálatról szóló törvény ugyan az összes egyenruhásra vonatkozott, ám az abban előírt délutáni és éjszakai, illetve távolléti díjat a tűzoltóknak nem fizették. Ennek a bérpótléknak a helyére -- a tűzoltó-szakszervezetekkel kötött egyezség alapján -- bevezették az "egyéb veszélyességi pótlékot". Volt azonban olyan szakszervezet is, amelyik ezzel a megoldással nem elégedett meg, pert indított -- és győzött is, hiszen a Legfelsőbb Bíróság ítélete szerint a törvényben megszabott bérpótlék jár, méghozzá visszamenőleg és kamatostul.
Tekintettel arra, hogy a tűzoltóságokat az önkormányzatok tartják fenn, s mivel erre a célra a helyhatóságoknak nem volt pénzük, a pótlékot nem fizették ki. A BM számításai szerint 1997. november 1-jétől 2001. június 30-áig összesen 7,3 milliárd forintra rúgott a kiegyenlítetlen számla -- mígnem a kormány 2001. július 10-én úgy döntött, hogy fizet.
Ezzel egyidejűleg Pintér Sándor új szerződést kötött a szakszervezetekkel. Eszerint -- mivel a jövőben fizetik a törvényben járó bérpótlékokat -- megszűnik az "egyéb veszélyességi pótlék", ám felajánlotta, hogy bevezetik a "bevetési pótlékot", amelyet végül az adott tűzoltó órabérének egy bizonyos százalékában határoztak meg, s nyilván arra az időre jár, amíg a bevetés tart. A Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete azonban -- alig néhány nappal a megállapodás megkötése után -- felrúgta a megállapodást, és -- Pintér Sándor kecskeméti szavai szerint -- "jogtalan igényekkel" lépett föl. A belügyminiszter határozottan leszögezte: ugyanazért a munkáért -- ha már egyszer megfizetik a törvényben meghatározott pótlékot -- lehetetlen több címen fizetni.
A héten az országban négy helyütt írják alá a bérpótlékok átutalásáról szóló megállapodásokat a BM és a helyi önkormányzatok vezetői. A Világgazdaság úgy értesült, hogy a legnagyobb összeg, 1,172 milliárd forint a fővárost illeti, majd Pest megye következik 536 millióval, majd Borsod-Abaúj-Zemplén 477 millió forinttal. Úgy tudni, a kormány most megtéríti azoknak az önkormányzatoknak a hitelköltségét (13,7 millió), amelyek kölcsönt vettek föl, illetve a perköltségeket is.
Kiskunfélegyházán -- tudtuk meg Ficsór József polgármestertől -- 58 tűzoltónak összesen 49,8 millió forint jár visszamenőleg, azaz (ha mindenkinek ugyanakkora bérpótlékot fizetnének) személyenként és havonta (járulékkal, adókkal együtt) körülbelül bruttó 17 ezer forintról van szó.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.