BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stílusfelosztás a nagy pártokban

A választási győzelemért küzdő két nagy párt meghatározó politikusai jellemzően "stílusfelosztás" alapján fogalmazzák meg a legfontosabb üzeneteket. Teljes egészében kijelölt szerepek ugyan a Fidesznél és az MSZP-nél sincsenek, ám a gyakorlatban körülhatárolható, kikre milyen feladatok hárulnak.

Leegyszerűsítve a "jó fiúk - rossz fiúk" elv alapján határozzák meg a választási győzelemért küzdő pártokban azt, hogy prominens politikusaiknak milyen szerepeket kell betölteniük - ismerik el az MSZP-ben és a Fideszben egyaránt. A szereposztás ugyanakkor nem teljes egészében kötött és megváltoztathatatlan, tekintettel van az egyes politikusok habitusára és a róluk kialakított képre is.

A két párt taktikájának hasonló eleme, hogy miniszterelnök-jelöltjeiket - aki a Fidesz esetében értelemszerűen azonos a kormányfővel - "kívülállóként", a napi pártpolitika szintjéről kiemelve igyekeznek szerepeltetni. Ez az MSZP-ben formailag azáltal is érvényesülhet, hogy Medgyessy Péter nem tagja a pártnak. A szocialisták kormányzati elképzeléseinek ismertetése, a kedvező üzenetek megfogalmazása és a különböző szervezetekkel való szövetségek - mint legutóbb a szakszervezetekkel - megkötése van "kiosztva" a kormányfőjelöltre. Olykor van "átjárás" is, hiszen a magyar-román kormányfői megállapodást elsőként Medgyessy Péter bírálta határozottan. Orbán Viktor kívülállását - annak ellenére, hogy bizonyos értelemben ma is ő a Fidesz első embere - a pártelnöki és a miniszterelnöki poszt szétválasztása biztosítja. A kormányfő szinte minden nyilatkozatában ráerősít erre, mondván, pártpolitikai kérdésekkel nem foglalkozik, feladata az ország ügyeinek intézése. Ehhez járul az a bejelentése, amely szerint március 20-ig nem vesz részt a kampányban. Igaz, azt követően - mint arról már beszámoltunk - naponta tart majd rendezvényeket.

Kovács László MSZP-elnöknek a párt saját bázisát kell megszólítania - mondják szocialista politikusok. Ezért ő kormánybírálatot és szocialista ígéreteket egyaránt elővezet. A jelenlegi kabinet határozott kritikáját - szocialista megfogalmazásban "vádolását" - Szili Katalin elnökhelyettesre és Juhász Ferenc alelnökre bízták. Különleges Horn Gyula exkormányfő szerepe, aki jelentős önállóságot élvez, ám az MSZP-ben úgy látják, egyes témákban kimondottan célszerű, ha ő mondja el markáns álláspontját. A pártban az egyes szakterületeken az azokat ismerő politikusok mondják el véleményüket, így például a média ügyeiben Lendvai Ildikó alelnök, az önkormányzati kérdésekben Lamperth Mónika elnökségi tag illetékes.

A Fidesz első számú "kemény embere" Kövér László ügyvezető alelnök. Az elmúlt hónapokban is ő volt az, aki a legtöbb fórumon megnyilvánult, minden alkalommal élesen bírálva az MSZP és az SZDSZ ténykedését. Rendszerint markáns véleményt hangoztat Áder János alelnök is, ám házelnöki tisztéből adódóan viszonylag ritkán teszi ezt. A fő fideszes "jó fiú" Pokorni Zoltán. A bizonytalanok megszólítása mellett az elnök dolga az is, hogy megkösse és népszerűsítse a választási megállapodásokat. A Fidesz leginkább itt szán szerepet Dávid Ibolyának, a partner MDF elnökének is. Dávid Ibolya ugyanakkor hangsúlyozni próbálja pártja önállóságának fontosságát is, rendszeresen kiemelve, hogy két egyenrangú szervezet állapodott meg egymással.

A fideszes gyakorlat szerint a vezetésnél lejjebb elhelyezkedő politikusoknak minden alkalommal előre egyeztetniük kell nyilatkozataikat a központtal. Ezzel kapcsolatban jellemző, hogy a végéhez közeledő ciklusban a párt képviselői szinte egyáltalán nem hangoztattak a párt hivatalos álláspontjától eltérő véleményeket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.