Váratlan javulás az eurózónában
Az elemzői várakozásokra jócskán rácáfolt az euróövezet feldolgozóiparának helyzetét, kilátásait jelző, a Reuters által készített beszerzési menedzserindex februári értéke. A 42,7 pontos elemzői várakozásokkal szemben a mutató - a januári 46,3-ről - 48,6-re nőtt, jelentette a brit hírügynökség. Az európai gazdasági talpra állás - ezen belül az eurózónáé - a jelek szerint sínen van, habár mindaddig nem lesz biztos a folyamat, amíg a belső kereslet nem kap erőre, s nem felel meg az üzleti szféra optimizmusának, kommentálta a Reuters az adatokat.
Az összefoglaló mutató októberben süllyedt történelmi mélypontjára (42,9), azóta - immár negyedik hónapja - javul.
A részindexek zöme azonban még mindig az 50-es határérték alatt van: 50 alatt zsugorodást, a fölött növekedést jelez a mutató. A rizikófaktorok oka az eurózónában immár nem külső, hanem belső tényezőkre vezethetők vissza, szögezte le az adatok ismeretében Paul van den Noord, az OECD közgazdásza a Reutersnek. Az amerikai gazdaság talpra állása gyorsnak tűnik, ugyanakkor a fogyasztás gyengébb, tette hozzá. Az OECD prognózisa szerint az euróövezet gazdasága az idén összesen csak 1,4 százalékkal bővül, jövőre már 3 százalékkal. Általános vélekedés szerint az év első felében gyenge marad a teljesítmény, ám júliustól kezdve erőteljesebb növekedés várható.
Az övezeten belül a vezető Németországban 47,3 volt (januárban 46,7) a beszerzési menedzserindex értéke. A zóna második gazdaságában, a franciában is a feldolgozóipar gyenge helyzetét jelzi, hogy a mutató 48,4 (januárban 45,9) volt. Az olasz index (a januári 49,4 után) februárban 50 pont fölé került (51,2).
Munkatársunktól


