BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sok panasz, kevés eredménnyel

Az idei választásokat követően először készülhet országos öszszegzés arról, hol, hányszor, milyen szabályok vélt vagy valós megsértése miatt érkeztek panaszok a választási bizottságokhoz. A lapunk által megkérdezett szakértők véleménye megoszlik a tekintetben, több panasszal találkoznak-e a testületek a korábbi választások gyakorlatához képest, abban azonban teljes az egyetértés: a kiélezett küzdelem és a felfokozott politikai közhangulat miatt sokkal nagyobb "hisztéria" övezi az egyes ügyeket. Így van ez annak ellenére, hogy a negyedik szabad országgyűlési választáson már "nincs új a nap alatt", azaz szinte minden eddig ismert kifogáshoz hasonló panaszra volt már példa az elmúlt 12 évben is.

Tény: egyszer sem volt még arra precedens, hogy egy panasz nyomán indított eljárás megváltoztatta volna a választási erősorrendet. Úgy tűnik, a sok beadvány esetenként kampánycélokat szolgál, ez különösen igaz lehet a jelenlegi helyzetben: az elért eredményeket könnyű, ám - a választások tisztaságába vetett bizalom erodálása miatt - annál veszélyesebb dolog valamilyen csalásra fogni. Zömében - ahogy a korábbi években is - helyi ügyekről van szó. Az "igazságtételt" nehezítik a hazai választási szabályok, melyek igencsak sok formai kötelmet írnak elő a panaszok benyújtásához, és rövid határidőket biztosítanak az elbírálásra is. Ennek is köszönhető, hogy a beadványok jelentős része azok tartalmi vizsgálata nélkül, formai okokból "elvérzik".

A mai helyzet nem rosszabb, ám nem is jobb a korábbiaknál - véli Tóth Zoltán, a Közép- és Kelet-európai Választási Szakértők Szövetségének alelnöke. Hangsúlyozta: a magyar választási rendszer abban az értelemben mindenképpen jól működik, hogy nagyon sok garanciális elemet tartalmaz, ezek révén pedig kordában tarthatók a választási csalási kísérletek.

A szavazatszámlálásra vonatkozó szabályok megsértése, a kampánycsend be nem tartása, az ajánlószelvényekkel való visszaélések, a szavazók szó szerinti "etetése" gulyással vagy csak pogácsával - ezek a legtipikusabb, szinte minden választáson előforduló szabálytalanságok. Ugyancsak állandóan visszatérő eset a kétszeri vagy többszöri szavazás, ahogy az állami költségvetési eszközök kampánycélra történő igénybevétele is. Tény azonban az is, hogy ezek egyike sem volt a választások kimenetelének - akár egyetlen körzetben való - érdemi befolyásolására alkalmas eset.

Munkatársainktól

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.