RÖVIDEN
EU-USA légügyi egyezmény a láthatáron
Az Európai Unió szeretné, ha Washington enyhítené azokat a szabályokat, amelyek az amerikai légitársaságokban megszerezhető külföldi tulajdonrészt a szavazati jogot biztosító részvények 25 százalékában korlátozzák. A kérdésről akkor indulhatnak meg a tárgyalások, ha az Európai Bíróság jogsértőnek minősíti a nyolc tagállam által az Egyesült Államokkal külön-külön megkötött légügyi egyezményeket. Ebben az esetben az Európai Bizottság az unió egésze nevében új szerződést köthetne. (Reuters)
Bizottsági források a kutatás-fejlesztésben
Az EU végrehajtó testülete a tizenötök közpénzekből finanszírozott kutatás-fejlesztési kiadásainak 24 százalékát fedezi - derül ki egy német kormányzati szakértők által készített tanulmányból. 2000-ben a nemzeti kormányok és a bizottság összesen 14,7 millió eurót költöttek kutatásra és fejlesztésre. (EurActiv)
Új borcímkézési szabályok
Az Európai Bizottság új szabályokat fogadott el a borok címkézésével kapcsolatban. Ezek szerint 2003. január 1-jétől kötelező lesz feltüntetni a palackokon az alkoholtartalmat, a tételszámot és a palackozó vagy az importőr nevét. Szabályozzák továbbá az olyan, szabadon megadható információkra vonatkozó kifejezéseket, mint amilyen a termelési mód, a szőlészet neve, vagy az évjárat. (Rapid)
Brüsszel 3900 eurokratát vár az új tagoktól
Az Európai Bizottság becslése szerint az uniónak a bővülés nyomán 2008-ig 3900, az új tagállamokból rekrutálandó tisztviselővel kell emelnie alkalmazottainak létszámát. A pótlólagos munkaerő nagy részét tolmácsok teszik majd ki, miután a tíz tagjelölt belépésével az EU hivatalos nyelveinek száma 11-ről 20-ra nő. A bizottság már jövőre 500 ember felvételét, valamint egy intézményközi toborzási iroda felállítását tervezi, amely kifejezetten a bővítéssel kapcsolatos feladatokat látná el. (EurActiv)


