Több mint harminc gazdasági vezetőt érintett valamilyen formában (távozott vagy érkezett) a kormányváltás, melynek következtében az állami érdekeltségű vállalatok meghatározó részénél történt - vagy van folyamatban - személycsere. Az MSZP-SZDSZ koalíció ezzel saját korábbi teljesítményét is felülmúlja, ha figyelembe vesszük, hogy az 1994 óta történt privatizáció révén ma számszerűleg lényegesen kevesebb állami cégről beszélhetünk. Nyolc évvel ezelőtt a vizsgált 55 cég vezetője közül 19 volt kénytelen megválni székétől.
A Fidesz-kormányzat ugyanakkor a "lassú víz partot mos" alapon járt el: a hivatalba lépését követően még 1998 szeptemberében is csak három helyen történt meg a vezetőváltás (a Magyar Fejlesztési Banknál, a Postabanknál és a Magyar Posta élén), és további hatnál volt készülőben. A kormányzati ciklus teljes ideje alatt azonban szinte minden állami cégnél történt valamilyen vezetőváltás.
A Fidesz "szűz" volt kormányra kerülésekor, nem rendelkezett egy kipróbált, tapasztalt menedzsercsapattal, amelyet gyorsan tudott volna mozgósítani - véli Hegedűs Miklós, a GKI Rt. ügyvezető igazgatója. Az MSZP nem küzd káderhiánnyal, így a tervbe vett személyi változások gyorsan véghez vihetők. Ennek annyi előnye van, hogy a kormányváltás kiváltotta bizonytalanság nem tart sokáig, ám Hegedűs Miklós szerint a menedzserváltások a fejlett demokráciákban nem következnek be menetrendszerűen négyévente. Az egyértelműen megállapítható az egyes cégek teljesítményét vizsgálva: a személycserék nem segítik a vállalatok gazdasági működésének javulását.
A vezetők sokszor "magukat építik", míg az általuk vezetett cégek nem jutnak ötről hatra. A gyors cseréket és a szakmailag-politikailag megbízhatónak minősített vezetők pozícióba helyezését ugyanakkor az új kormány deklarált privatizációs szándéka is motiválhatja: az EU által is elvárt magánosítás egyik kedvező mellékhatása egyébként éppen az lehet, hogy a jövőben kevesebb helyen lehet majd vezetőcserékre számítani.
A táblázatban szereplő érkező-távozó menedzserek mellett akadnak pozíciójukat megőrző vezetők is: marad például a Mahart Rt. vezérkara, Láng János elnök és Somlóvári László vezérigazgató, s a MÁV Rt. elnöke, Endrédy István is. A pillanatnyi helyzet szerint akadnak olyan vállalatok is, amelyeknél csak részleges lesz a változás. A Paksi Atomerőmű Rt.-nél az elnök Mészáros György marad, míg a távozó vezérigazgató, Bajai Csaba utóda Kocsis István lehet. Ugyanez a helyzet a Malévnál is, ahol Szarvas Ferenc elnök helyére Huszty András a jelölt, Váradi József azonban vezérigazgató marad.
Munkatársainktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.