BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GKI: romlik az egyensúly

Az Egyesült Államokból kiindult legújabb tőzsdeválság, az EU-országok gyenge üzleti várakozásai a korábban reméltnél roszszabb világgazdasági környezetet nyújtanak a magyar gazdaság számára - olvasható a GKI Rt.-nek a K&H Bank együttműködésével készült előrejelzéséből.

Az elemzés megállapításai szerint a hazai ipari termelés az év első öt hónapjában gyakorlatilag stagnált. Az ipari export valamelyest nőtt, de májusban ugyancsak mérséklődött, a belföldi értékesítés pedig szinte minden hónapban elmaradt a tavalyitól. Változatlanul rendkívül gyorsan emelkedik az építőipar teljesítménye. Ugyancsak gyors fejlődés várható a kereskedelemben, a távközlésben és az ingatlanszektorban.

A választási évet a lakossági jövedelmek gyors növekedése jellemzi. Az első öt hónapban a bruttó keresetek a versenyszférában 14,51, a költségvetésiben 29 százalékkal emelkedtek, a reálkeresetek pedig átlagosan több mint 11 százalékkal nőttek. Az őszi közalkalmazotti keresetemelés következtében az év egészében is hasonló ütem várható. A nyugdíjak reálértéke a 19 ezer forintos egyszeri kiegészítést is figyelembe véve mintegy 13 százalékkal javul. A munkanélküliségi ráta ősz óta tapasztalható romlása megállt, az év során azonban inkább romlás valószínű. Az infláció júniusban - részben egyszeri tényezők hatására - 5 százalék alá csökkent, a második fél évben azonban - többek között a benzin jövedéki adójának emelése, a gyorsan bővülő kereslet hatására - némi emelkedés valószínű.

Az államháztartásban egyszerre kell eleget tenni a korábbi kormány eredeti, illetve a választások előtt és után hozott pótlólagos kiadásnövelő döntéseinek és az új kormány vállalásainak. A GKI Rt. előrejelzése szerint az EU módszertanát közelítő módon számított államháztartási hiány 2002-ben igen magas, a GDP 6,5 százaléka lesz. A külkereskedelem bővülése elmarad a tavalyitól, de ezen belül egyelőre folytatódik az a tendencia, hogy a kivitel növekedési üteme gyorsabb a behozatalénál. Ez elsősorban a dekonjunktúra elhúzódásának, az üzleti beruházások csökkenésének a következménye. Az év során az import gyorsuló növekedése valószínű. A külkereskedelmi mérleg hiánya május végéig 400 millió euróval kisebb, a folyó fizetési mérlegé viszont 800 millió euróval nagyobb volt a tavalyi első öthavinál. Az év egészében az áruforgalmi mérleg hiánya körülbelül 5 milliárd, a folyó fizetési mérleg deficitje pedig mintegy 2,5 milliárd euróra (a GDP 3,8 százalékára) nő. A májusig öszszesen mintegy 0,4 milliárd eurós működőtőke-beáramlás messze nem fedezi a folyó fizetési mérleg öthavi hiányát. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.