BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Johannesburg: viták és bizakodás

Az Európai Unió nem hajlandó a johannesburgi Föld-csúcs keretében újratárgyalni a világkereskedelem liberalizálásáról korábban kötött nemzetközi egyezményeket. A tegnap kezdődött találkozó résztvevői megosztottak az esemény várható sikerességét illetően.

A dél-afrikai Johannesburgban hétfőn megnyílt tíznapos Föld-csúcs legfőbb célja elősegíteni a világ országainak a környezeti és társadalmi igényekkel összehangolt fenntartható fejlődését. A minden idők legnagyobb ENSZ-tanácskozásán előrejelzések szerint rövidebb-hosszabb ideig 104 állam- és kormányfő vesz majd részt; a magyar küldöttséget Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke vezeti (VG, 2002. augusztus 26., 6. oldal). A hétfői plenáris ülés fő napirendi pontja az egészségügy és a szegénység összefüggéseinek vizsgálata volt. Thabo Mbeki dél-afrikai elnök nyitóbeszédében arra kérte a résztvevőket, hogy fogadjanak el egy olyan akciótervet, amely az egész emberiség, az egész bolygó érdekeit szolgálja.

A konferencián részt vevő diplomaták többsége az MTI jelentése szerint borúlátó az értekezlet eredményességét illetően. Az EU értékelése szerint azonban kedvező előjelekkel nyílt meg a világkonferencia: már az előzetes találkozókon több fontos kérdésben sikerült egyetértésre jutni - fogalmaz a brüsszeli sajtóközlemény. Catherine Day, az Európai Bizottság jelen lévő illetékese szerint jó esély van arra, hogy a találkozó végeredményeként számszerűsített célokat, pontos végrehajtási menetrendet és ellenőrzési mechanizmusokat tartalmazó programot fogadjanak el.

A csúcs kilátásait mindenesetre beárnyékolja az, hogy az EU elutasítja a nemzetközi kereskedelmi liberalizációs egyezmények, illetve a fejlett országok által saját mezőgazdaságuknak juttatott szubvenciók rendszerének egyes fejlődő országok és civil szervezetek által szorgalmazott újratárgyalását. Johannesburg nem a megfelelő hely Doha és Monterrey újratárgyalására - idézi Catherine Dayt az Ananova hírügynökség. A szubvenciók ügye a szegénység csökkentésének mint a környezeti és társadalmi szempontból egyaránt fenntartható gazdasági fejlődés kulcselemének kapcsán került hétfőn a viták kereszttüzébe. A fejlődő országok szerint a vezető ipari hatalmak agrártermékeinek olcsó világpiaci terítését lehetővé tevő és az előbbiek áruinak bevitelét gátló szubvenciók öszszege hatszorosa a fejlődőknek különböző címen nyújtott segélyekének.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.