BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Cicaharcba kezdett Európa két nagyasszonya - Meloni nem fogja hagyni, hogy Von der Leyen a tyúkszemére lépjen

Brüsszel nem tűri, hogy a pénzügyi szektorban nemzeti érdekek érvényesüljenek, ezért megrovásban részesíti Rómát egy bankfelvásárlási ügyletben. Giorgia Meloninak azonban megvannak az elképzelései az olasz bankrendszer konszolidációjáról és nem fogja hagyni, hogy ebbe Von der Leyenék beleszóljanak.

Az Európai Unió várhatóan megrovásban részesíti az olasz kormányt, amiért szigorú feltételeket szabott a UniCredit Banco BPM felvásárlására irányuló ügyletében, ezzel hatalmi harcot indítva Brüsszel és Róma között – az olasz bankrendszer konszolidációja a tét.

von der Leyen Meloni olasz bankrendszer
Von der Leyen és Meloni  – Róma nem fogja hagyni, hogy Brüsszel szabja meg az olasz bankrendszer konszolidációjának feltételeit / Fotó: NurPhoto via AFP

Az EU szabályozó hatóságai hamarosan hivatalos megállapításokat tesznek közzé az olasz kormány felé, amelyek szerint annak nem volt joga beleszólni a UniCredit tervezett Banco BPM felvásárlásába – közölték a Bloomberggel az ügyet ismerő források. Az Európai Bizottság határozott álláspontja szerint az uniós szabályok alapján kizárólag Brüsszel rendelkezik jogi felhatalmazással feltételek megszabására az ügyletben. 

Meloni nem fogja tűrni, hogy Brüsszel beleszóljon az olasz bankrendszer fúzióiba

A döntés felszólítja majd az olasz kormányt, hogy vonja vissza azokat a feltételeket, amelyeket a UniCredit felvásárlásának lezárásához előírt – tették hozzá a források. Amennyiben Róma ezt nem teszi meg, kötelezettségszegési eljárás indulhat Olaszország ellen az uniós jog megsértése miatt. A versenyhatósági cicaharc borítékolhatóan feszültséget okoz majd Róma és Brüsszel között. Giorgia Meloni olasz kormányfő ugyanis nem fogja hagyni, hogy Von der Leyenék beleszóljanak az olasz bankpiacra vonatkozó római konszolidációs tervekbe. A sztori ugyanis korántsem csak az UniCreditről és a Banco BPM-ről szól. 

A helyzetet bonyolítja két klán, a Del Vecchiók és Francesco Gaetano Caltagirone milliárdosokhoz köthető kereszttulajdonlások hálózata. 

A két család egyébként a Monte Paschi és a Mediobanca fő részvényese. A történetben az olasz állam is nagy szerepet játszik, amelynek 11,7 százalékos tulajdonrésze maradt a Monte Paschiban – annak idején a csőd szélén imbolygó patinás bankot az állam volt kénytelen megmenteni, ezért többségi tulajdont szerzett benne. Róma a Monte Paschit arra igyekszik felhasználni, hogy az ország két meghatározó bankjával, az UniCredittel és az Intesa Sanpaolóval szemben ellensúlyt hozzon létre. 

Róma háromosztatú bankrendszert szeretne látni az olasz piacon, s így kemény feltételeket szab az UniCredit tervezett bevásárlásával kapcsolatban.

Ugyanakkor az EU mostani verdiktje erősíti a UniCredit reményeit a felvásárlás lezárására. Andrea Orcel, a UniCredit vezérigazgatója nemrég kijelentette: a bank eláll az ügylettől, ha az olasz kormány által előírt feltételek nem tisztázódnak.

Brüsszel saját feltételeihez ragaszkodik Rómával szemben

Róma korábban „aranyrészvényes jogkörére” hivatkozva terjesztett elő széles körű feltételeket a Banco BPM felvásárlásával kapcsolatban. Ezek közé tartozik például 

  • az oroszországi tevékenységek kilenc hónapon belüli megszüntetése, valamint 
  • tilalom arra, hogy a Banco BPM nemrég megszerzett vagyonkezelőjénél, az Anima Holding SpA-nál csökkenjenek a belföldi beruházások. 

A UniCredit bíróságon támadta meg ezeket a feltételeket, és az olasz közigazgatási bíróság döntése a héten várható.

Az EU korábbi vizsgálata során Brüsszel jóváhagyta a UniCredit tervezett Banco BPM felvásárlását, azzal a feltétellel, hogy a versenyjogi aggályok enyhítésére 209 UniCredit fiókot értékesítenek „olyan olaszországi régiókban, ahol a két bank jelenléte átfedést mutat és problémásnak ítélték”.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.