Közel két hete, hogy a SpaceX Falcon 9 rakétája a floridai Cape Canaveralról elstartolt, fedélzetén négy űrhajóssal: az Axiom-4 küldetés keretében az amerikai Peggy Whitson parancsnok, az indiai Shubhanshu „Shux” Shukla, a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski, és Kapu Tibor csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz. A személyzet június 26-án dokkolt sikeresen, azóta pedig több mint 60 tudományos kísérletet végeztek el az ISS fedélzetén. A kérdés most már csak az: mikor térhetnek vissza a Földre, és mi befolyásolhatja a leszállás időpontját?
A jelenlegi tervek szerint az Axiom-4 csapata július 10-én, az egyezményes koordinált világidő (UTC) szerint 12:00-kor – vagyis magyar idő szerint délután 2 órakor – válna le az ISS-ről a Dragon „Grace” nevű visszatérő kapszulával, hogy néhány órával később a Csendes-óceánba érkezzenek vissza, valahol Kalifornia partvidéke közelében. A pontos helyszín – mint mindig – az aktuális időjárási és óceáni viszonyoktól függ.
Bár a tervezett időpont adott, a visszatérés sosem automatikusan következik be. Három fő tényező is szerepet játszhat a dátum módosításában: az időjárás, a műszaki biztonság és a tudományos program kiterjesztése. Először is, a Csendes-óceán időjárása döntő fontosságú. A Dragon kapszula ejtőernyős süllyedése és tengeri leszállása során az erős szél vagy magas hullámzás veszélyeztetheti az űrhajósok biztonságát. Ha ezek az adatok nem felelnek meg az előírásoknak, a NASA és az Axiom Space földi irányítása másik időpontra halaszthatja a visszatérést – akár egyetlen órával a leválás előtt is. Másodszor, a műszaki állapot is kulcsszereplő: minden egyes indítás és leszállás előtt átfogó biztonsági ellenőrzés zajlik a kapszula minden rendszerén.
Bármilyen rendellenesség – például az automatikus irányító rendszer hibája vagy kisebb szoftveres anomália – akár napokra is csúsztathatja a visszatérést.
Korábban már volt példa hasonlóra, amikor egy oxigénszivárgás miatt kellett napokkal elhalasztani a küldetés indulását.
A harmadik, kevésbé ismert tényező a kutatási program lezárása. Az Ax-4 küldetés egyik célja, hogy olyan orvosi, biológiai és technológiai kísérleteket hajtsanak végre, melyek kulcsfontosságúak lehetnek a jövőbeli Hold- és Mars-missziókhoz. Ilyen például
Ha ezek közül bármelyik fázisa elhúzódik, a földi tudóscsoportok kérhetik a küldetés meghosszabbítását akár több nappal is – amennyiben az ISS kapacitása és a Dragon ellátottsága ezt lehetővé teszi.
A küldetés jelenleg az utolsó hetébe lépett. Az Axiom Space július 7-én kiadott közleménye szerint a legénység most zárja le az utolsó kutatási ciklusokat, és megkezdték a felszerelések átcsoportosítását a Dragon kapszulába. Ez egyben azt is jelzi, hogy minden a terv szerint halad, és a hazatérés nincs veszélyben – legalábbis egyelőre.
A négy űrhajós közül különösen sok figyelem irányul Kapu Tiborra, aki a Hunor-program részeként végez sugárzásméréseket és biológiai teszteket.
A magyar műszerek működéséről a napokban várható hivatalos Axiom-jelentés. Ha minden a tervek szerint alakul, az Axiom-4 tagjai július 10-én délután visszatérhetnek a Földre. A leszállást követően a SpaceX csapata emeli ki őket a tengerről, majd orvosi vizsgálatok és első interjúk következnek. A világ addig is lélegzet-visszafojtva figyeli, miként zárul ez a történelmi, és nem utolsósorban magyar szempontból is mérföldkőnek számító küldetés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.