BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaestek az ipari beruházások

A várakozások alatt növekedett a GDP a második negyedévben, miközben a feldolgozóipari beruházások 10 százalékkal zsugorodtak. Az államháztartás és a folyó fizetési mérleg egyenlegének ismeretében megállapítható, hogy a gazdasági folyamatok kedvezőtlen irányba haladnak. A mostani számok tükrében még inkább fontosnak tűnik a jövő évre tervezett fegyelmezett költségvetés megvalósítása.

A mai adatdömping után immár véglegesen bebizonyosodni látszik, hogy a magyar gazdasági folyamatok csaknem minden területen romló tendenciát vagy gyenge teljesítményt mutatnak. A második fél évben a GDP-növekedés 3,1 százalékos volt, ami ugyan valamivel magasabb, mint a többéves negatív rekordnak számító, 2,9 százalékos előző negyedévi bővülés, de az élénkülés mértéke elmaradt a várakozásoktól. Ahhoz, hogy a kormányzati várakozások alsó határának számító 3,5 százalékos éves növekedés megvalósuljon, a második fél évben 3,8 százalék körüli GDP-bővülés lenne szükséges - mondja Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő elemzője. A mostani adatokból azonban úgy tűnik, hogy a harmadik negyedben sem várható már jelentős élénkülés - véli Detrekői László, a CIB Bank elemzője.

A pesszimizmust a beruházási adatok is alátámasztják: a feldolgozóipari szektor felhalmozása a második negyedévben majdnem 10 százalékkal esett vissza, az összesített mutatót - ahogy az év első három hónapjában - a lakásépítéssel összefüggő tevékenységek, illetve az állami fejlesztések "mentették meg" - mondja Detrekői. Az első fél év 6,4 százalékos beruházásnövekedéséhez a közigazgatás 3,2 százalékkal, az ingatlanügyletek és lakásépítések 2,8 százalékkal járultak hozzá, eközben a feldolgozóipar 2,4 százalékkal gyengítette az indexet - érzékelteti Duronelly a magánszektor beruházási tevékenységének pangását.

Az elmúlt két napon a költségvetési, illetve folyó fizetési mérleg gyorsan növekvő hiánya mellett tehát a visszafogott gazdasági teljesítményről is tájékoztattak a makrogazdasági adatok. A legaggasztóbbnak a költségvetési pozíció alakulását tartja Detrekői. (Mint ismert, az egész évre tervezettet már most 30 százalékkal meghaladja a hiány.) A magas reálkamatlábak és a 3 százalék körüli növekedés ilyen államháztartási pozíció mellett az adósságterhek növekedéséhez vezethet - hívja fel a figyelmet Duronelly. A külső és belső egyensúlyi mutatók együttes romlása (ezt a szakirodalom ikerdeficitnek hívja) a befektetők magatartására is kihathat. A szakértő nem tartja kizártnak, hogy a Magyar Nemzeti Bank a forint védelme érdekében kamatemelésre kényszerül majd. (Tegnap a kedvezőtlen adatok még nem gyengítették a forintárfolyamot.)

A jövővel kapcsolatos legfontosabb kérdés, hogy a kormányzatnak sikerül-e deficitcsökkentési tervét végrehajtani. Ez a kisebb gazdasági növekedés mellett még nehezebb lesz - fogalmazott a Reutersnek Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzője.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.