Az idén január és augusztus között mind a vendégek, mind a vendégéjszakák száma csökkent a kereskedelmi szálláshelyeken. A KSH legfrissebb adatai szerint a nyár végéig 4,3 millió látogatót és 13,2 millió vendégéjszakát regisztráltak, ami - a megelőző év azonos időszakához viszonyítva - egy-, illetve négyszázalékos csökkenés.
A kereskedelmi szálláshelyeken 2,1 millió külföldi fordult meg, akik 7,4 millió vendégéjszakát vettek igénybe. Ez 4 százalékkal kevesebb turistát és 8 százalékkal kevesebb, általuk itt töltött éjszakát jelent. A Magyarország számára fontos küldő országok többségéből - például Németországból, Hollandiából - ebben az időszakban mérséklődött a vendégforgalom. Ugyanakkor élénkülést tapasztaltak Ausztriából, Dániából, Nagy-Britanniából és Spanyolországból.
A kereskedelmi szálláshelyeken a belföldi forgalom némileg élénkült, hiszen a 2,2 milliós vendégszám, az 5,8 millió vendégéjszaka néhány százalékos növekedést jelent.
A Balatonnál a külföldiek forgalma 8 százalékkal esett vissza, ám a belföldi vendégek száma 4 százalékkal nagyobb volt. A négycsillagos szállodákban azonban nem volt visszaesés. A különféle szálláshely-tulajdonosok, -üzemeltetők helyzetét nehezítette, hogy a tó környékén az ágyak száma 7 ezerrel nőtt. Az idén augusztusban 14-gyel több hotel, 41-gyel több panzió és 12-vel több kemping várta a vendégeket, mint 2001 augusztusában.
Országos szinten a szállodák átlagos szobakihasználtsága 46 százalék volt, ami két százalékpontos csökkenés. Ezt meghaladó töltéssel csak a gyógyszállók működtek, ahol az átlagos kihasználtság 60 százalék fölött volt.
A szállásdíjbevétel augusztus végéig 58,6 milliárd forint volt, amelynek közel háromnegyed része külföldiektől származott, s több mint 80 százalékát a szállodákba érkezett.
Bár a statisztikai adatok alapján az év első nyolc hónapja nem volt jó, a Magyar Szállodaszövetségnél vegyes kép alakult ki az eddigi forgalomról. A Balaton-parti taghotelek eredményének összegzése azt mutatja, hogy bár kevesebb vendég érkezett, ám ők hosszabb ideig maradtak. Így gyakorlatilag nem volt visszaesés. Budapesten és környékén a 4-5 csillagos hotelek forgalma általában csökkent, ám a konferenciákat szervező házakban nem csökkent a forgalom. A Dél-Alföldön a kapacitáskihasználtság javulásáról számolnak be, míg a keleti országrészben - ahol a külföldi vendégek számának jelentős csökkenését a belföldi élénkülés nem tudta ellensúlyozni - két százalékkal mérséklődött az átlagos kihasználtság. A nyugati megyék szállodáiban szintén visszaesett a külföldi forgalom.
Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatója szerint a forgalom csökkenése már az elmúlt év első felében megindult, ám látványos csak a tavalyi, az USA elleni terrortámadás után lett. Ezt a hatás pedig az idén érezhető igazán. A kevesebb vendég csak az egyik probléma, ehhez járul még a megnőtt szálláshely-kapacitás, illetve az, hogy Európa-szerte sok ország lát üzletet a turizmusban, így az utóbbi években nagyon megerősödött a konkurencia. (LI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.