A magyar gazdaság túl van a dekonjunktúra mélypontján, de az élénkülés nagyon szerény, és jelentős egyensúlyromlás kíséri - a GKI és a Pénzügykutató egyaránt így értékeli ez elmúlt időszak gazdasági folyamatait a 2002-2003-ra vontakozó prognózisaiban. Az elkövetkező időszak legnagyobb kockázata előrejelzési szempontból, hogy lesz-e iraki háború.
A gazdasági pálya egyensúlyjavító korrekciója 2003-ban elkezdődik, de a költségvetési hiány csökkentése nem éri el a kormányzati tervekben szereplő mértéket - jelentette ki Vértes András, a GKI elnöke. Az európai uniós módszertan alapján a hiány a GDP 5,5 százalékára csökkenhet az idei 6,5-7 százalékról, de a javulás nagyobb része a későbbi évekre marad. Ugyanakkor Akar László vezérigazgató szerint ez nem veszélyezteti azt az elképzelést, hogy 2005-ben a maastrichti kritériumoknak megfelelően 3 százalék alatti legyen a GDP-arányos költségvetési deficit.
Az enyhén gyorsuló gazdaság húzóereje még jövőre is a lakossági fogyasztás és az építőipari termelés lesz az idei folyamatok áthúzódó hatásainak eredőjeként. A GKI pesszimista a kereseti dinamika visszafogásának sikerét illetően: a versenyszektorban jövőre 4-5 százalékos, a költségvetési szférában 15 százalékos éves átlagos reálbérbővülést vár.
A kutatóintézet szakemberei szerint jövőre nem teljesül a jegybank inflációs célja (4,5 százalék alatti decemberi árindex helyett 5,2 százalékot valószínűsít a GKI), és célszerű lenne a célkitűzés újragondolása. Nem ért egyet ezzel a Pénzügykutató munkatársa, Várhegyi Éva, aki szerint egy ilyen lépés nem szükséges, és nem is volt még rá példa az inflációs célkitűzést alkalmazó országok monetáris politikájában. Ennek hitelrontó hatása jóval meghaladná a várható nyereséget. A piac sokkal jobban fogadna egy esetleges "felüllövést", mint egy célmódosítást. A Pénzügykutató egyébként 4,6 százalék körüli inflációt vár jövő decemberre.
A gazdasági bővülésben lezajlott szerkezetváltás ugyan növekedési többlettel járt, de a nem fenntartható pálya korrekciója a jövőben veszteséget jelent - mondja Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató főmunkatársa. Jövőre 4,2 százalékos lehet a gazdasági bővülés, de a konszolidáció két évre nyúlik el, így az idei 7 százalék körüli GDP-arányos költségvetési hiány (1000-1100 milliárd forint) jövőre csupán 5,3 százalékra csökkenthető jelentősebb megszorítások nélkül. (MI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.