BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A piac újabb kamatmérséklést vár

Újabb jegybanki kamatcsökkentést vár a piac, a hétfői még kevéssé befolyásolja a hitelkamatokat. A változatlanul robusztus forint nem reagált az MNB lépésére, de arra a hírre sem, hogy az S&P hitelminősítő alacsonyabb kategóriába helyezte Magyarország hosszú lejáratú forinttartozását, és hogy a jegybank a tervezettnél gyorsabb inflációval számol.

Újabb, akár 1 százalékpontos kamatcsökkentést vár a közeli napokra a piac azt követően, hogy a Magyar Nemzeti Bank hétfőn váratlanul 9,5 százalékról 9-re mérsékelte kéthetes betéti kamatát. A kötvényhozamok tegnapi drasztikus esése arra utal, hogy a piaci szereplők már beárazták az újabb kamatmérséklést. (A hároméves hozamok például 88 bázisponttal, 7,17 százalékra estek.)

A forint fittyet hányt a jegybanki kamatlépésre, a bankközi piacon záráskor ugyanott volt (jóval meghaladva a 14 százalékot a középárfolyam felett), mint az előző nap hasonló időben. Ettől, a kamatvágáson felül, az sem tántorította el, hogy az S&P hitelminősítő tegnap rontott a hosszú lejáratú magyar forintadósságok besorolásán, és a Magyar Nemzeti Bank a korábbinál magasabb inflációt jósol. A nagy kérdés: a banki kamatok lejjebb szállnak-e, és ha igen, az olcsóbb hitel ösztönzi-e a beruházásokat.

Az OTP nem hajt végre azonnali kamatcsökkentést, hanem fenntartja a jelenlegi betéti kamatszintet - mondta lapunknak Spéder Zoltán, az OTP Bank alelnöke, vezérigazgató-helyettese. A vállalati hitelek jelentős része a piacon árazódik - tette hozzá. Az 50 bázispontos mérséklés önmagában nem indokol jelentős lépéseket a bankoktól. Spéder Zoltán ugyanakkor nem zárja ki, hogy az MNB további kamatcsökkentésre kényszerülhet.

Forián Szabó Gergely, a CA IB alapkezelője szerint a mostani kamatcsökkentésnek nem lesz továbbgyűrűző hatása a vállalati hitelkamatokra, és minimális lesz a hatása a reálgazdaságra, mivel a kamatcsökkentés a forintot érintő spekulációkra adott válasz volt, de mértéke kicsi. A piac további drasztikus, akár 200 bázispontos csökkentést vár a következő fél évben. A vállalati hitelkamatokra csak egy pár napon belüli további egy százalékpontos csökkentés hathatna. Jelenleg erős verseny van a vállalati hitelpiacon, most változás csak a legnagyobb ügyfelek esetében valószínűsíthető, ahol eddig is közel volt a kamatszint a betéti kamatokhoz, míg a betéti oldalon gyorsabb lehet a hatás - mondta az elemző.

Olcsóbb hitelkamatokat vár Parragh László, az MKIK elnöke. Az MNB kamatlépése a bankrendszerre is átgyűrűzik, csökkenhetnek a vállalati hitelkamatok - véli az üzletember.

Lesz-e hatása az alacsonyabb kamatoknak a beruházásokra? Parragh László szerint a beruházások csökkenése nem áll meg, legfeljebb lassul a csökkenés üteme. Magyarország versenyképességét rontja a világgazdasági recesszió, az emelkedő bérköltség és az erős forint. Ami a forint árfolyamát illeti, az uniós közeledéssel állandósul a rá nehezedő nyomás. A közalkalmazotti béremelés átgyűrűzött a versenyszférába is, a minimálbérek már korábban emelkedtek. Ezért nincs más út, mint a termelékenység bérköltséget meghaladó javítása. Ez az infrastruktúra és a humánpolitika fejlesztése révén érhető el. Az államnak a mérsékelt eladósodást is vállalnia kellene.

Barcza György, az ING elemzője a fél százalékpontos csökkentéstől még nem várja, hogy a beruházások élénkülnének. Az erős forint szerinte rontja az exportképességet, a nagy kérdés, hogy mennyire. A forint erejének számottevő hatása eddig még nem volt, majd a konjunktúraciklus felívelő ágában derül ki igazán, menynyire versenyképes az ország, mennyire érdemes beruházni. A jelenlegi dekonjunktúrában a nyugati országokban a költségcsökkentésre helyezték a hangsúlyt. A jövő évi bértárgyalások dönthetik el, merre megy tovább a folyamat - tette hozzá Barcza György.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.