BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egészségügy: derűlátó vállalkozók

Optimisták a hazai egészségügyi vállalkozások - derül ki egy felmérésből. A 90 milliárd forint árbevételt elkönyvelő tízezer vállalkozás a gyógyítóágazat minden területén megtalálható. Bizakodóak a közeljövőt illetően is, bár csupán 1,5 százalékos áremeléssel kalkulálnak.

A folyamatos forráshiány hangoztatása ellenére optimisták a hazai egészségügyi vállalkozások. A bizakodás ott a legerőteljesebb, ahol a legkisebb a piaci részesedés, amiből a fejlesztési tervekre lehet következtetni. Hazánkban először térképezték föl az egészségügyben dolgozó vállalkozásokat. A tízezer magánszolgáltató közül 4700-at kerestek meg a GKI Egészségügy-kutató Intézet (GKI-EKI) Kft. szakemberei, hogy üzleti pozícióikról, bevételükről, betegforgalmukról és terveikről érdeklődjenek. A vizsgálatból kiderült, hogy a vállalkozások jegyzett tőkéje meghaladja a 12 milliárd forintot, a saját tőke közel 40 milliárd, 2000-ben 90 milliárdos árbevételt könyveltek el, s az adózás előtti eredményük meghaladja a 13 milliárd forintot. Csak azokat a vállalkozásokat keresték föl a szakemberek, amelyek közvetlenül a betegellátással foglalkoznak - mondta Skultéty László ügyvezető igazgató.

Kiderült, hogy az év harmadik negyedében összességében jó volt e gyógyítószféra üzleti pozíciója, köztük is kiemelkedett a fekvő betegeket ellátó magánkórházaké. Ők számoltak be a legdinamikusabban növekvő betegforgalomról, legkevésbé a fogászati vállalkozások pacientúrája bővült. Ebben szezonális szempontok is közrejátszhatnak, a magánkórházakat fölkereső privát betegek ugyanis a tervezhető műtét-jeiket erre az időszakra időzítik. E részterülethez sorolták a kutatók a kórházi orvosok által működtetett vállalkozásokat. Ezek között például a műtéti altatásra, a patológiai (kórbonctan), diagnosztikai vizsgálatokra, az ügyeleti ellátásra specializálódott doktorokat.

A magánfogászati ellátás kismértékben csökkenő betegforgalmának egyik oka az lehet, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ismét téríti a betegek helyett a fogmegtartó kezeléseket. Nagy József, a kutatóintézet szaktanácsadója ezzel kapcsolatban megjegyezte: ugyan privát szolgáltatókról van szó, ám azok bevételének egy része az OEP-től származik, a többi a magánbetegek, -biztosítók által térített díjakból. Tehát összefonódik a magán- és a közfinanszírozás, ami előhírnöke az egészségügyi intézmények és a biztosítási rendszer átalakulásának.

Az elkövetkező fél esztendőt illetően ugyancsak a fekvőbeteg-ellátással foglalkozó vállakozások a leginkább bizakodók. Ennek oka lehet, hogy kórháztörvény hatálybalépésétől (ez várhatóan 2003. júliusban lesz) a gyógyintézmények konszolidá-cióját is várják, amihez már hozzá is fogott az egészségügyi kormányzat. Ahhoz ugyanis, hogy a jelenleg költségvetési intézményként működő kórházak gazdasági társasággá alakuljanak, rendbe kell tenni a gazdálkodásukat, a szükségletekhez kell igazítani a kapacitásaikat.

Az OEP-pel nem szerződött, a magánszférában gyógyító vállalkozások ez év utolsó negyedében átlagosan 1,5 százalékos áremelést terveznek, köztük a kórházak 2,5, a fogászatok 2, a járó betegek ellátását végzők kevesebb, mint 1,5 százalékot. Az egyéb ellátást (például házi ápolás) végzők alig 1 százalékkal emelik szolgáltatásaik díját.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.