BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem drámai a magyar versenypozíció romlása

A jegybank eszközrendszere önmagában nem elég az inflációs cél eléréséhez - hangsúlyozta László Csaba pénzügyminiszter a GKI Gazdaságkutató Rt. által rendezett konferencián, amelynek médiatámogatói között volt lapunk is. Az EU-hoz közeledve a forint az árfolyamsáv felső széléhez közelít, és az infláció ellen a monetáris politika csak fiskális segítséggel tud hatékonyan fellépni. Ennek eredményeként hosszabb távon a monetáris politika is mozdulhat, és csökkenhet a ma még nagyon magas reálkamatszint. Ezért is fogalmazta meg a jegybank és a PM a jövő év végére közös inflációs célként a 4,5, éves átlagban az 5 százalékot - tette hozzá.

Ma a magyar gazdaságban nem az infláció letörése a legfontosabb kérdés - fejtette ki Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató tudományos főmunkatársa. Az antiinflációs politikának számos korlátja van, többek között az, hogy az árfolyam- és a kamatpolitikának a dezinfláció szolgálatába állítása növekedésgátló hatású.

Bár az elmúlt másfél évben a magyar gazdaság versenypozí-ciói romlottak, ennek mértéke semmiképpen sem drámai - vélekedett Akar László, a GKI vezérigazgatója. 1995-höz képest a térségbeli relatív pozícióink nem romlottak, és 2003-ban sem várható további jelentős kedvezőtlen hatás. A beruházások szintje a GDP 24 százaléka körül mozog immár négy éve, ám az 5 százalékos állandó növekedéshez ennél magasabb ráta szükséges. Ehhez fejleszteni kell az állami infrastruktúrát, aminek mértéke jövőre várhatóan nem fog nőni; a következő években viszont bővülés várható.

A fejlettségi szintünkhöz képest nincs elmaradás a magyar bérszínvonalban - szögezte le Obláth Gábor. A Kopint-Datorg szakértője szerint a foglalkoztatás szintjében és szerkezetében található különbségek magyarázzák a munkajövedelem GDP-hez képest való elmaradását. Ezért a 2001-2002-es erőltetett bruttó bérnövekedés nem segíti a gazdaságot. Ehelyett a bruttó és nettó bérnövekedés közötti különbség adóváltoztatásokkal történő növelése lehet a cél. A nemzetközi versenyképesség béralapú romlását csak részben magyarázza az árfolyam-erősödés, az euróban kifejezett bérnövekedés nagyobb részben a dinamikus bérkiáramlás következménye - mondta. (Obláth Gábor a témáról szóló tanulmánya lapunkban a múlt héten jelent meg.)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.