Újabb rekordot döntött a forint a hazai bankközi devizapiacon, és délután külföldön már a hazai sávban 14 százalékos szintnek megfelelő euróárfolyamon is kereskedtek devizánkkal. A piacon egyre erősebb a spekuláció a központi árfolyamtól mindkét irányban 15 százalékkal ingadozó forint sávjának eltolására.
Lapunk kérdésére a Magyar Nemzeti Banknál azt válaszolták, hogy nem az MNB kizárólagos hatáskörébe tartozó kérdés a forint árfolyamközepének meghatározása. Most az árfolyam megváltoztatása nincs napirenden. Missura Gábor szóvivő hozzátette: az MNB a kérdésben csak akkor léphet a kormányzattal való egyeztetés nélkül is, ha az árfolyammozgás az elsődleges monetáris politikai célkitűzéseket - az árstabilitást - is veszélyezteti. Arra a kérdésre, hogy jelenleg fennáll-e ennek az esélye, csak a monetáris tanács tagjai tudnának hiteles választ adni - tette hozzá.
A kérdés tehát csak az: az inflációs cél nem teljesülése kimeríti-e az elsődleges célkitűzések veszélyeztetését, azaz értelmezheti-e a jegybank a törvényt oly módon, hogy ha a forint árfolyama nem elegendő az inflációs cél teljesüléséhez, akkor eltolhatja a sávot önállóan? A PM részéről nem kívánták kommentálni a fejtegetést. A jegybank elszánt inflációügyben; Járai Zsigmond tegnap a költségvetési bizottság ülése után azt nyilatkozta: elképzelni sem tud nagyobb gazdaságpolitikai hibát, mint az infláció felpörgetését.
Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója - aki lapunknak kommentálta Surányi György volt jegybankelnök megállapítását, miszerint kívánatos lenne az euró későbbi bevezetése - szerint ugyanakkor vele egyetértően azt mondta, az infláció és az államháztartási hiány minden határon túli csökkentése nem szolgálja a magyar gazdaság érdekeit. Az államháztartási hiány csökkentésének egyik legkézenfekvőbb módja lenne amúgy az infláció növelése, a régóta esedékes hatósági áremelések meghozatalával.
Tény, hogy lassan - az importőrök és a turisták kivételével - kevesen örülnek a forint erősödésének. Az exportőrök már a sávszélesítés óta tiltakoznak versenyképességük romlása miatt, a kormány olcsóbb forintot szeretne hasonló okból, most pedig a Magyar Nemzeti Bank is kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet. A jegybank a hét elején nem csökkentette alapkamatát, a forint pedig azóta majdnem mindennap új rekordot állított fel.
A monetáris irányítás egyre szorultabb helyzetbe kerülhet. Ha eléri a sáv szélét a forint, a jegybank kötelező jelleggel interveniál a piacon forinteladással, ez pedig jókora sterilizációs költséggel jár. Könnyen bekövetkezhet, ami az előző árfolyamrendszerben már megtörtént, hogy a beáramló forró tőke lenyomja az állampapírhozamokat, a bankok pedig a jegybankban helyezik el fölös likviditásukat magasabb kamatra, ami szintén költség az MNB számára. Akkor a központi bank legtöbbször kamatcsökkentésre kényszerült, amit azonban most nem tehet meg. A monetáris politika hitelességét romba döntené azzal, ha ilyen inflációs előrejelezés mellett kamatot vágna.
A hazai és az európai kamatszint között 6,25 százalékpontos a különbség, ez azt jelenti, hogy ha valaki euróban vesz fel hitelt, majd azt forintba fekteti - mondjuk három hónapos diszkont-kincstárjegybe -, akkor három hónap alatt 1,2 százalékos (éves szinten 4,8 százalékos) hozamot realizálhat, ha feltételezzük az árfolyam változatlanságát. Ez meglehetősen vonzó az alacsony
európai hozamokkal szemben.
A forint rövidesen eljut a központi paritástól mindkét irányban 15 százalékos sáv erős oldalának szélére - jósolja a JP Morgan befektetési bank. Jelenleg a forint a legvonzóbb közép-európai deviza, ráadásul a befektetők meg vannak róla győződve, hogy előbb-utóbb felfelé módosítják középárfolyamát, vagy szabadon lebegtetik. A decemberi koppenhágai EU-csúcs kedvező kimenetele felgyorsítja a tőkebeáramlást Magyarországra. Az MNB-nak 234,69-os euróárfolyamnál meg kell kezdenie az intervenciós vásárlásokat, de ez aligha bátortalanítja el a befektetőket. A forint rögzülése a sáv erős széléhez erősítené az inflációt (ahogy az Írországban is történt az euróövezethez való csatlakozás előtt), és veszélyeztetné a monetáris uniós tagság feltételéül szabott maastrichti inflációs követelmény teljesítését. (Az infláció legfeljebb 1,5 százalékkal lehet magasabb, mint a legalacsonyabb áremelkedést felmutató tagországokban).
Ezért az euróövezetbe való belépés feltételeit vizsgáló MNB-PM bizottság a bank szerint hamarosan fontolóra veszi a központi árfolyam felértékelésének lehetőségét. Erre a JP Morgan szerint négy-hat hónapon belül sor kerülhet, mert a jelenlegi árfolyam védelme költséges, infláció- és gazdaságstimuláló lenne. A forint már heteken belül a sáv erős széléhez tapadhat - figyelmeztet a bank -, ami erősödő spekulációhoz fog vezetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.