BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vegyes vállalati kilátások jövőre

Jóval kedvezőbben ítélik meg a következő másfél esztendő kilátásait a hazai vállalkozások, mint fél évvel korábban, amit leginkább a javuló exportvárakozások indokolnak - derül ki a GKI felméréséből. A legoptimistábbnak az építőipar és a kereskedelem számít, a mezőgazdaság kifejezetten borúlátó. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara hasonló témájú felmérése ugyanakkor nem lát érdemi javulást a foglalkoztatás, a beruházás és a jövedelmezőség terén.

Míg a magyar cégek az idén viszszafogott beruházási tervekről számoltak be, a 2003. évi terveik határozott élénkülést mutatnak, a bővülés átlagos mértéke várhatóan 7 százalék lesz - állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Rt. 618 vállalat megkérdezésén alapuló tanulmánya. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) szintén a napokban közzétett elemzése ugyanakkor arra hívja föl a figyelmet, hogy az általuk készített vállalati bizalmi index 1999 óta a legmélyebb szintre süllyedt. Tapasztalatuk szerint jövőre lényegében stagnál a beruházási hajlandóság. Az általuk megkérdezett közel ezerhétszáz magyarországi cégnél a 2003. évi beruházási szintben ugyan enyhe bővülés mutatkozik, ennek kedvező hatását azonban ellensúlyozza az a megfigyelés, amely szerint a vállalatok a korábbinál jóval kevesebbet szándékoznak beruházni gépekbe. A GKI felmérése is úgy találja, hogy a korszerűség és a versenyképesség javítása érdekében végzett hatékonyságnövelő intézkedések elsősorban az értékesítési hálózatok fejlesztésében, a marketingtevékenység intenzitásának növelésében, valamint a reklámkiadások emelésében érhetők tetten. A vállalatok valamivel több mint fele gép- és műszerberuházásokkal igyekszik javítani versenyképességén.

A termelés és szolgáltatás bővítése előtt álló akadályok közül változatlanul a bel- és külpiaci kereslethiány a GKI által megkérdezett vállalatok számára a legjelentősebb, ezt a tőkehiány, majd pedig a kiélezett verseny jelentette gondok követik. A tisztességtelen verseny ugyanakkor visszaszorulni látszik.

A hazai vállalkozások a következő évben az inflációs folyamat intenzitásának csak nagyon enyhe csökkenésére számítanak mind input, mind pedig output oldalon. A GKI által megkérdezett vállalatok az idén 6,6, jövőre 6,3 százalékos fogyasztói árindexszel számolnak. Az exportban érdekelt termelők az idei árszintcsökkenés után 2003-ban némi emelkedést remélnek. Az MKIK tapasztalata szerint ugyanakkor ez évben tovább nőtt a csökkenő értékesítési volument jelző cégek aránya, az exportértékesítésre vonatkozó várakozások pedig csak enyhe javulást mutattak az egy évvel korábbi szinthez képest. Optimistának leginkább az észak-magyarországi, a külföldi tulajdonban lévő és az iparban tevékenykedő cégek mondhatók.

Saját helyzetét a GKI által megkérdezett vállalatok 70 százaléka változatlannak ítéli néhány esztendő távlatában. A létszámnövelést tervező cégek aránya hat százalékponttal meghaladja a leépítéssel számolókét. A bővítés ugyanakkor az ötven főnél kevesebbet foglalkoztató kisvállalkozások körében jellemző, a közép- és nagyvállalatok esetében a tendencia éppen fordított. A méret szerinti megosztottságot az MKIK felmérése is tapasztalja, ott azonban úgy találták, hogy több cég fontolgatja a létszám csökkentését, mint a növelését. További megfigyelésük, hogy az export összes eladáson belüli részarányával párhuzamosan nő az elbocsátást tervező cégek aránya. A GKI szerint a mezőgazdaságban egyértelműen leépítés, míg az iparban a létszám stagnálása jellemző. Létszámnövekedés leginkább a kereskedelemben és az építőiparban várható.

A jövedelmezőségi pozíciók alakulására vonatkozó várakozások meglehetős derűlátást tükröznek a GKI adatai szerint. 2002-t a válaszadók 35 százaléka gondolja sikeresebb esztendőnek az előzőnél, a cégek 43 százaléka pedig úgy látja, hogy az ideinél kedvezőbb pozíció vár rá 2003-ban. A legpesszimistábbnak a mezőgazdaság, a legoptimistábbnak pedig a kereskedelem számít. Az idén az exportcégeknek a forint erősödése miatt jelentősen romlott a jövedelmezőségük, a jövőt illetően azonban ők az egyik legderűlátóbb szegmens. Az MKIK tanulmánya a jövedelmezőségi helyzetüket legkedvezőtlenebbnek látók körébe a legfeljebb tíz főt foglalkoztató vállalkozásokat, valamint az idegenforgalom és az ipar résztvevőit sorolja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.