BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre fontosabb az orosz energia

A legfrissebb közel-keleti válság is azt támasztja alá, hogy kívánatos lenne, ha Oroszország a jelenleginél jóval nagyobb szerepet játszana Európa energiaellátásában - vélekedik most közzétett elemzésében a Bank Austria Creditanstalt. A bécsi pénzintézet vezető közgazdásza, Marianne Krager szerint 2020-ig a mostani kétszeresére nőhet az orosz szállítások aránya az EU energiafelhasználásán belül. Jelenleg ez az arány a nyersolajnál 10, a földgáznál pedig 20 százalék körül van.

Az Európai Unió és Moszkva között már 2000 októbere óta tárgyalások folynak az energetikai együttműködés szorosabbra fűzéséről; ezek eddig kevés gyakorlati eredménnyel jártak, ám kétségtelen, hogy mindkét félnek érdekében áll például a szállítói hálózat fejlesztése. Ide tartozik a Fehérorosz- és Lengyelországon áthaladó Jamal-Európa gázvezeték, illetve az Észak-európai gázvezeték kiépítése, továbbá az Adria és a Barátság hálózatok összekapcsolása. A Gazprom mindent megtesz azért, hogy európai energetikai cégeket és bankokat nyerjen meg annak a 3000 kilométeres csővezetéknek a megépítéséhez, amely a Balti-tenger fenekén húzódna, és Németországba szállítana orosz földgázt.

A szállítókapacitás bővítésén túl az oroszországi kitermelő infrastruktúra esedékessé váló felújítása is komoly lehetőségeket kínál az európai beruházók számára. A kőolajiparban az orosz kormányzat által kitűzött, napi 7,8 millió hordós kitermelési szint fenntartása évente legalább egymilliárd eurós beruházást igényel; a külföldi cégek eddig is nagy érdeklődést mutattak az ezekben való részvétel iránt, és a közel-keleti helyzet, valamint a magas olajárak várhatóan felgyorsítják a projektek megvalósítását - teszi hozzá a Bank Austria Creditanstalt. (TG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.