Ki nem helyezett milliárdok
A Beszállítói Befektetői (BB) Rt. tavaly áprilisi indulása óta mintegy kétszáz céget vizsgált meg, de befektetésre máig nem került sor. Kékesi János, a fő tulajdonos Regionális Fejlesztési Holding (RFH) Rt. elnök-vezérigazgatója lapunknak elmondta: a társaságnak új stratégiára van szüksége, és ezt új vezetőre kívánják bízni. A gazdasági tárcával egyeztetnek, hogy a BB Rt.-t kockázati tőketársasággá fejlesszék. A stratégia és a személycserék szerepelnek a márciusra összehívott rendkívüli közgyűlés napirendjén.
Batízi András, a BB Rt. jelenlegi vezérigazgatója megállapodott a tulajdonossal távozásában, tudtuk meg tőle. Az okot firtató kérdésünket azzal hárította el, hogy nem tartja magát illetékesnek.
A társaság eredménytelensége több okra vezethető vissza, fogalmazott a cég egyik neve elhallgatását kérő tisztségviselője.
A recesszión és a külföldi tőkével Magyarországra hozott beszállítók megjelenésén kívül más problémák is voltak. A szóba jöhető cégek - egyebek közt - tartottak az állami tulajdonlástól, attól, hogy öt év múlva ki tudják-e vásárolni a tulajdonjogot, illetve ha nem, akkor mi lehet a következő lépésük. Ugyancsak tipikus aggodalom volt, hogy az állam beleszól a munkába, s felmerült az üzleti titkok kiszivárogtatásának félelme is. Úgy tudjuk, mindezeket is figyelembe véve kezdeményezte a társaság igazgatósága a héten a strukturális és vezetőváltást. Cél, hogy minél előbb biztonságosan és a beszállítói háttéripar megerősödését szolgáló módon történjék a kihelyezés.
A Beszállítói Befektetői Rt.-t a százszázalékos tartós állami tulajdonban álló RFH Rt. alapította, amely a 2,5 milliárd forintos jegyzett tőkéből 2,499 milliárdot jegyez. Tőkerészesedésének forrását a gazdasági tárcának a gazdaságfejlesztési célelőirányzat 2001. évi előirányzata terhére a holdingnál végrehajtott tőkeemelése adta. A társaságban egymillió forinttal társtulajdonos az RFH Rt. csoportjához tartozó Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Rt.


