BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bővülést várnak a zöldiparban

A környezetvédelmi iparban a gazdaság egészére jellemző növekedésnél jóval nagyobb bővülés következik be az elkövetkező években, ami a szektor GDP-n belüli részesedését is jelentősen megnöveli - derül ki a GKI Rt. tegnap közzétett felméréséből. A 11 ezer cég megkérdezésével elkészített vizsgálat szerint a magyarországi vállalatok együttes környezetvédelmi kiadásai a tavalyi 500 milliárdról 2005-re évi 790 milliárd forintra nőnek. Ezen belül a vállalatok közvetlen környezetvédelmi célú beruházásainak értéke 2005-ig évi 12 százalékkal fog növekedni, 2002 és 2005 között együttvéve elérve a 660 milliárd forintot. A környezetvédelemmel közvetetten összefüggő céges fejlesztések - például energiatakarékossági beruházások - 70 százalékkal nőnek 2005-re a tavalyi értékhez képest, ami négy év alatt további 570 millárdos befektetést generál. A vállalatok folyó környezetvédelmi kiadásai a 2001-es 210 milliárd forintról 2005-re 400 milliárdra emelkednek. Ugyanakkor a cégvezetők szerint a környezetvédelmi törvény, valamint a végrehajtási rendeletek között sokkal nagyobb összhangot kellene teremteni, s megnehezíti a vállalatok helyzetét, hogy általában nagyon rövid időt kapnak az új előírásoknak való megfelelésre. További kockázatot jelent az uniós, illetve a kormányzati támogatások elmaradása, a "puha" szabályok alkalmazása, az ellenőrzés hiánya, továbbá az alacsony bírságok csekély visszatartó ereje.

Hasonló mértékben növekedhet az önkormányzatok környezetvédelmi célú fejlesztéseinek értéke is a szennyvíztisztítással és a hulladékkezeléssel összefüggő beruházások felfutásának köszönhetően. A GKI szerint a fejlesztések értéke a 2001-es 82 milliárdról 2005-re évi 210 milliárd forintra emelkedik, noha az önkormányzatok kétharmada - közötte több fővárosi kerület - egyáltalán nem rendelkezik környezetvédelmi programmal. A finanszírozási források között jelentős különbségek vannak: míg a vállalatok a fejlesztésekhez szükséges költségek közel 90 százalékát saját forrásból teremtik elő, az önkormányzatok a fejlesztéseknek csupán 20 százalékát fedezik saját költségvetésükből, 41 százalékot állami, 19 százalékot európai uniós pályázatokból teremtenek elő, a maradék 20 százalékot pedig hitelekből finanszírozzák. (NIG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.