Katonai terepjárók a Rábától
Újabb több tíz milliárd forint értékű ellentételezési program kezdődhet el, amelynek keretében a hadiiparban, az elektronikai iparban, a jármű- és műszergyártás területén, a feldolgozóiparban valósulhatnak meg új befektetések. A Rába Járműipari és Buszgyártó Kft., a Honvédelmi Minisztérium (HM), illetve a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) képviselői tegnap írták alá azt a megállapodást, amelynek értelmében az elkövetkező másfél évtizedben a győri cég lesz a honvédség legnagyobb járműbeszállítója.
Az ellentételezés részeként a cég vállalta, a leszállítandó járművek importhányada értékének 170 százalékának megfelelő offsetprogramot hajt végre. Ennek 44,7 százaléka befektetés, 21,7 százaléka magyar cégek beszállítása, 33,6 százalék magyar áruk többletexportja formájában fog teljesülni, jelezte a GKM. A konkrét szállításokról évente kötnek konkrét megállapodást. A tervek szerint a Rába tizenöt év alatt közel hatezer katonai terepjárót szállíthat a honvédségnek.
"Az ellentételezést a cég belátása szerint teljesítheti, de a kormány a szerződésbe foglalt szorzókkal igyekszik elősegíteni, hogy ez az általa preferált ágazatokban valósuljon meg" - közölte Hidas Sándor, a GKM főosztályvezetője.
Az ellentételezés mellett a honvédségi gépjárműtenderen elindult cégeknek haditechnikai beruházások megvalósítására is ajánlatot kellett tenniük. A Rába vállalta, mintegy 15,4 milliárd forint befektetéssel járműipari beruházást hajt végre. Ebből 2,1 milliárdot k+f-re fordít.
A HM a gépjárműtender keretében, 230-250 milliárd forint értékben, 8-10 ezer gépjármű beszerzését tervezi. Ezek több mint fele különböző katonai terepjáró lesz, amelyek kategóriáját a Rába nyerte meg az ezt célzó, januárban lezárt közbeszerzési pályázaton. A szállítások több év alatt fokozatosan futnak majd fel: a HM költségvetésén belül az idén 3,6 milliárd forint van a tender megvalósítására elkülönítve, amely 300-400 jármű beszerzését teszi lehetővé az év végéig. (NIG)


