BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rontja az egyenleget a belépés

Az államháztartás egyenlegét rövid távon a GDP 1-1,5 százalékával rontja az európai uniós csatlakozás - mondták el a Világgazdaság kérdésére a Külügyminisztériumban. Az egyenleg romlását az okozza, hogy míg az uniótól kapott támogatások zöme az államkassza bevételi és kiadási oldalán is megjelenik, vagyis nem változtatja meg az egyenleget, addig az uniós tagdíjak a hiány növekedését okozzák.

Az egyenleg romlása megnehezíti az euró bevezetéséhez teljesítendő maastrichti kritériumoknak való megfelelést, a feltételek között szerepel ugyanis, hogy az államháztartás hiányát a GDP 3 százaléka alá kell szorítani.

A csatlakozási tárgyalások során Magyarország felvetette a belépés egyenleget rontó hatását, ám ezt Brüsszelben nem vették figyelembe. Erre az évre a PM 4,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt tervezett, tavaly a GDP 9,6 százalékának megfelelő hiányt mutatott ki. A tavaly nyáron készített középtávú előcsatlakozási programban a PM 2004-re 3 százalékos, 2005-re pedig már csak 2,5 százalékos deficitet szerepeltet.

Az unió büdzséjéhez való hozzájárulás miatti rövid távú hazai egyenlegromlás csak technikai jellegű, Magyarország több támogatásra számíthat, mint amennyi tagdíjat fizetnie kell. A csatlakozás utáni nettó pozíció kiszámításakor figyelembe kell venni az EU költségvetéséből Magyarországnak ténylegesen kifizetendő támogatások és a költségvetésbe ténylegesen befizetendő magyar hozzájárulás adott évi egyenlegét. Ennek értelmében hazánknak az EU-val szembeni nettó költségvetési egyenlege 2004 és 2006 között összesen 1,39 milliárd eurós többletet mutat a Külügyminisztérium várakozásai szerint. Ez - folyó áron számítva - mintegy 384 milliárd forintot jelenthet.

Hosszú távon az egyenlegrontó hatást ellensúlyozhatja, hogy a 2004-es EU-tagság évi 0,8 százalékos GDP-gyorsulást eredményez a kimaradáshoz képest (a GKI, a Kopint-Datorg és a Tárki közös elemzése szerint), s ez az adóbevételek növekedésén keresztül javítja az államháztartási egyenleget is. Az idézett közös elemzés egyébként a rövid távú egyenlegromlást is kisebbre, a GDP 0,5 százalékának megfelelő mértékűre valószínűsíti.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.