BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A PSZÁF-elnök az államfőnél

Hivatalában fogadta Szász Károlyt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnökét Mádl Ferenc köztársasági elnök. Az államfő a megbeszélést követően kiadott közleményében hangsúlyozta, bízik abban, hogy a szervezet a jogállamiság keretei között zavartalanul végezheti szakmai munkáját. A közlemény szerint a PSZÁF elnöke sajnálatosnak nevezte, hogy olyan politikai támadások érik, amelyek alkalmasak arra, hogy rombolják az állampolgároknak a független pénzfelügyeleti szervezet munkájába vetett bizalmát. Információink szerint a kormány szeptember végéig menesztésével kíván pontot tenni a PSZÁF-elnök ügyének végére. Szász Károly szakmai alkalmasságát kérdőjeleznék meg arra hivatkozva, hogy nem tett meg mindent a K&H Equitiesnél elkövetett visszaélések megakadályozása érdekében. Ennek kapcsán Medgyessy Péter kormányfő tegnap úgy fogalmazott: ha a felügyeleti vezető havi hat-hét millió forintot keres, akkor joggal várható el, hogy biztosítsa a betétesek nyugalmát, s ha ezt nem tette meg, akkor nem tett eleget a munkájának, és ezt ki kell vizsgálni.

Tegnap több pénzintézet reagált arra, hogy a PSZÁF elnöke megnevezte őket a múlt héten pénzmosás gyanújával megtett rendőrségi feljelentésében. Eszerint az Inter-Európa Bank, a Magyarországi Volksbank és az OTP Bank lehet érintett abban, hogy a K&H Equitiesnél elkövetett viszszaélésekből származó 6,2 milliárd forint két szír állampolgárságú magánszemély számláin landolhatott.

A Magyarországi Volksbank hangsúlyozta, hogy a pénzintézet ügynökeit rendszeresen ellenőrzi, és minden olyan esetben, amikor jogszabályba ütköző tevékenységet észlel, eleget tesz kötelezettségeinek. Az Inter-Európa Bank még vasárnap este emelte ki, hogy sem a pénzintézet, sem annak alkalmazottai ellen nem folyik rendőrségi eljárás. Medgyessy Péter mint a bank korábbi vezetője úgy fogalmazott: legjobb tudomása szerint a bank rendszeresen tájékoztatta a hatóságokat a nagyobb összegű vagy túlságosan gyakori tranzakciókról, de nem az elnök dolga, hogy ilyen kérdésekkel foglalkozzon.

Az OTP Bank közleményében visszautasította "azokat a találgatásokat", amelyek szerint a pénzintézet pénzmosásban vett volna részt, nem zárva ki azt, hogy a K&H Equities ügyében gyanúba keveredett ügyfelek egy része az OTP-nél is rendelkezhet számlakapcsolattal. Az OTP közlése szerint a K&H Equities ügyében érintettekkel kapcsolatban a pénzintézet többször rendőrségi bejelentést is tett, de az illetékes hatóságok nem találtak pénzmosásra utaló jeleket.

A lapunk által megkérdezett szakértők szerint a Volksbank esetén valójában csak arról van szó, hogy az egyik szír személy egyik cége a pénzintézetnél is vezetett egy számlát, ám a két másik bank kapcsán a rendőrségnek kell tisztázni, egyes tranzakciók kapcsán elmarasztalhatók-e a pénzmosás-bejelentési kötelezettségük elmulasztása miatt. Az OTP Bank belső vizsgálatot is indított annak ellenőrzésére, hogy a pénzintézet alkalmazottai mindig eleget tettek-e kötelezettségeiknek. (NIG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.