Hónapok óta megfigyelhető tendencia, hogy a koalíciós erők - főként az MSZP - tábora fokozatosan fogy, s eközben egyre nő azoknak az állampolgároknak a száma, akik bizonytalanok pártválasztásukat és szavazáson való részvételüket illetően - derül ki a pártpreferenciákat vizsgáló közvélemény-kutatásokból. A kormányváltás óta nem volt ennyire magas a bizonytalanok aránya: a Szonda-Ipsos augusztusi felmérése szerint ez a csoport a választókorúak 37 százalékát teszi ki. A magukat biztos szavazóknak mondók aránya a Medián e havi kutatása szerint 54 százalékra esett vissza a hónapok óta mért 60-ról. Így ha a számokban nem is - hiszen a Mediánnál az MSZP ennek "köszönhetően" már el is vesztette első helyét, sőt a Gallupnál a Fidesz jelentős előnyre tett szert -, de a tendenciát illetően mondhatni: ugyanaz az eredmény mind a két legfrissebben publikált kutatás szerint. Az intézetek kutatói hozzátették: a mérések közötti különbség hibahatáron belül mozog.
Kiélezett a verseny a két nagy párt között, ám míg az MSZP gyengüléséből a Szonda-Ipsos adatai szerint vetélytársa, a Fidesz nem profitált, addig a szocialistáktól elpártolók egy csekély része a Medián mérései alapján az ellenzéki pártnál landolt. Abban mindkét intézet egyetért, hogy az MSZP-tábor fogyása főként a kormányzati intézkedések hatásainak köszönhető, nem az ellenzék tevékenységének. A Medián adataiból kiderült: a Fidesz akcióival saját szavazótáborát kötötte jobban magához, szavazóinak elszántsága ugyanis nagyobb arányban nőtt, mint a tábor maga.
Abban is egyetértés van, hogy az MSZP gyengülése a gazdasági, egzisztenciális problémákat is felvető kormányzati intézkedéseknek tudható be. A nyáron torlódtak össze például a lakáshitelekkel, a forintleértékeléssel, az agrár-, a gyógyszertámogatással összefüggő kormányzati lépések, miközben a koalíción belüli első vita is az adócsökkentés témájához kapcsolódik. A bizonytalanok számát növelhette a "halandó" számára átláthatatlan brókerbotrány is.
A Gallup legfrissebb, tegnap este publikált adatai alapján viszont valamelyest csökkenni látszik a bizonytalanok aránya. Az intézet "augusztusi fordulatról" beszél a pártpreferenciákban, de a fentiekkel egybehangzóan megállapítja: a Fidesz előnye nem a párt támogatottságának növekedéséből adódik, "hanem inkább arról van szó, hogy az MSZP veszítette el a választási kampány finisében megnyert támogatóit". A Gallup kitér arra is, hogy a megkérdezettek többsége elégedetlen és egyre inkább borúlátó. Azzal, ahogyan most él, a felnőtt lakosság 55 százaléka elégedetlen, az elégedettek aránya pedig 44 százalék. Emellett a kormányalakítás óta most először vannak többen azok, akik elégedetlenek a miniszterelnökkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.