Súlyos bírálatokat fogalmaz meg a hazai alkalmazott gazdaságpolitikáról az ICEG Európai Központjának tegnap közreadott tanulmánya. A 2003-as költségvetési politikára az elégtelen kiigazítás és a további finanszírozhatatlan kötelezettségek felvállalása jellemző. Az elemző központ szerint a kiigazítás rövid távú megoldásokra koncentrál, és nyomokban sem jelenik meg az államháztartás racionalizálása, az állami túlfoglalkoztatás és centralizáció csökkentése.
A tervezett kiigazítás a 2003-ban megtett lépésekkel együtt kedvezőtlen makrogazdasági következményekkel jár: felpörgeti az inflációt, torzítja az adórendszert, nem csökkenti az állami újraelosztást, rontja a gazdaság versenyképességét. Ráadásul a rövid távú költségek mellett a várható makrogazdasági hatásai kérdésessé teszik a kormányzat által meghirdetett középtávú cél, az eurózónához való csatlakozás 2008-as elérhetőségét és hitelességét is.
Az elemzés a jövő évre tervezett kiigazítási lépéseket is elégtelennek találja a kialakult egyensúlyi problémák kezelésére, s ezek ráadásul további gondokat okoznak. A gazdaságpolitikai korrekció egyszerre kíván megfelelni több, egymással nehezen összeegyeztethető szempontnak: a versenyképesség növelésének, a korábban meghirdetett szociális ígéretek és állami osztogatás teljesítésének, valamint az egyensúlyi zavarok kezelésének. A kiigazítás alapelemévé ezért az infláció felpörgetése válik. A költségvetési kiigazítás a bevételek növelésére és nem a kiadások csökkentésére épít, ami nemzetközi tapasztalatok alapján kérdésessé teszi sikerét, s költségessé makrogazdasági hatásait.
A tanulmány amellett, hogy a fiskális politika gyökeres átgondolására hívja fel a figyelmet, felveti azt is, hogy célszerű lenne átgondolni az ERM-II.-be és az euróövezetbe történő belépés időpontját. A 2008-as csatlakozás ugyanis csak több szerencsés előfeltétel egybeesése esetén reális - vélik az ICEG elemzői. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.