BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Büdzsében ragadt milliárdok

Csaknem 30 milliárd forint volt tavaly az önkormányzatok által fel nem használt címzett és céltámogatások összege. A számvevők korábbi figyelmeztetései ellenére változatlanul gond a különböző állami pénzalapok összehangolatlansága és a helyi forráshiány.

A címzett és céltámogatások tavaly év végi maradványa csaknem elérte a 30 milliárd forintot, ami a rendelkezésre álló teljes keret mintegy 32 százaléka - derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéséből. A jelentős összegű, késve lehívott önkormányzati támogatásokra a számvevők évek óta figyelmeztetnek.

A csúszás egyik oka, hogy a különböző minisztériumok kezelésében lévő, a helyi beruházások megvalósítását szolgáló állami források összehangolatlanok, odaítélésük tavaly is egymástól függetlenül történt. A helyhatóságoknak gondot okoz a saját források biztosítása, a beruházások előkészítése gyakran hiányos, és a közbeszerzési eljárások időigénye is rontja az állami támogatások hatékonyságát.

A jelentés megállapítja: a helyzet valamivel kedvezőbb, mint korábban, 2001-ben ugyanis a címzett és céltámogatások 33, előtte pedig 42 százaléka ragadt a büdzsében. Változatlanul a céltámogatások maradványa a meghatározó, amely tavaly meghaladta a 23 milliárd forintot. Az állami fejlesztési források felhasználása különösen a szennyvízelvezetés és -tisztítás terén kedvezőtlen, az erre elkülönített keret több mint 88 százalékát nem tudták felhasználni az önkormányzatok. A számvevők arra is rámutattak: a vizsgált települések a korábbinál jelentősen több támogatást kötöttek le jogosulatlanul.

A jelentésre reagálva Lamperth Mónika belügyminiszter kifejtette: egyetért a számvevőszékkel abban, hogy kiemelt figyelmet kell fordítani a központi hozzájárulásokkal megvalósuló önkormányzati beruházások sokcsatornás támogatási rendszerének gördülékenyebb működtetésére. Különösen fontossá válik ez az EU-csatlakozás után.

A számvevők évek óta ugyanezekre a megállapításokra hívják fel a kormányzat figyelmét, az érintett minisztériumok egyetértenek, de lényegi változás nem történt - fejtette ki lapunknak a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára, Zongor Gábor. A különböző tárcáknál lévő célelőirányzatok most is összehangolatlanok. Az önkormányzatoknak gyakran várniuk kell a lehetséges állami forrásokra. A másik gond a saját erő hiánya. A helyi források meglétét már jóval szigorúbban ellenőrzik, mint korábban, így elvileg ennek hiányában nem ítélik oda a településeknek a beruházáshoz szükséges állami támogatást. Ám az önkormányzatok központi finanszírozásának kiszámíthatatlansága miatt gyakori, hogy a fejlesztésre tartalékolt pénzt a következő évben kénytelen működésre költeni a helyhatóság, ezért csúszik a megítélt központi támogatások lehívása.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.