A nyitónap "politikusi" felszólalásai után tegnap kezdődött meg az igazi munka Cancúnban, ahol a WTO 146 tagországának képviseletében az illetékes miniszterek igyekeznek olyan alkukat kötni, amelyek lehetővé teszik az újabb, dohai liberalizációs forduló jövőbeni sikerét. Szakértők szerint az előző, seattle-i fordulóhoz hasonló újabb kudarcot nem tudna átvészelni a szervezet. A liberalizáció - a Világbank szerint - évi 500 milliárd dollárnyi pluszjövedelmet termelne a világban 2015-ig, s 144 millió embert rántana ki a szegénységből.
A mezőgazdaság az egyik legkeményebb dió Cancúnban, azon belül is a legélesebb viták az állami támogatások körül várhatók. Évente mintegy 300 milliárd dollárt költenek a világban erre, a legtöbbet az USA és az EU - a fejlődők és a huszonegyek ezt elfogadhatatlannak tartják. Magyarország - amely egyelőre megfigyelőként vesz részt az EU cancúni munkájában - vallja: az exporttámogatások mérséklésével párhuzamosan hasonló kötelezettséget kell vállalniuk az egyéb agrártámogatási formákat (exporthitel, élelmiszersegély, monopolhelyzetű állami exportvállalatok) alkalmazóknak. Elengedhetetlennek tartja, hogy a piacnyitást a fejlettebb fejlődőknek is fel kell vállalniuk.
A mezőgazdasági alku eredményességétől függ egy sor más kérdés is. Az ipari kereskedelem további liberalizációja mellett az is például, hogy a forduló kiterjed-e tartalmában a többi közt a külföldi tőkeberuházásokra, a versenypolitikára, a kormánybeszerzések átláthatóságára és a kereskedelmi eljárásokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.