A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) szerint az idén az éves gazdasági növekedés nem haladja meg a három, az ipari termelés bővülése pedig a 4-5 százalékot - derül ki a tárca legfrissebb prognózisából. A folyó fizetési mérleg éves hiánya 4 milliárd euróra várható. Az infláció 2003 decemberében 5,1-5,2, éves szinten 4,5-4,7 százalék lesz.
Az előző kormányzati ciklus alatt folytatott fogyasztásösztönző gazdaságpolitika lehetőségei kifulladtak, s részben ennek tudható be az idei év első felének vártnál rosszabb gazdasági teljesítménye - fogalmazta meg véleményét Gaál Gyula. A GKM politikai államtitkára hozzátette: a gazdasági szerkezet átrendeződése megindult, az első fél évben már érezhető volt a beruházások bővülése, az exportvezérelt növekedés beindulása.
A hazai növekedés a második negyedévben lassult is, és éves szinten 2,4 százalékot mutatott az első negyedévi 2,7-del szemben. Gaál Gyula biztatónak nevezte, hogy a növekedési szerkezet fogyasztás irányába történő eltolódása megállni látszik. Az első negyedévi visszaesés után a másodikban már újra bővültek a beruházások. A tárca szakértői szerint éves szinten a bruttó reálkeresetek 6,5-7 százalékkal, a nettó reálkeresetek pedig 9 százalékkal emelkednek. A versenyszféra keresetnövekedése 10 százalék alá esett vissza. A közszférában tavaly végrehajtott felzárkóztató bérintézkedések hatása miatt azonban a költségvetési szektorban az idei első fél évben még mindig 20 százalék felett volt a bruttó keresetnövekedés üteme. A gazdasági tárca a Pénzügyminisztériummal egyetértésben azt várja, hogy az államháztartási deficit éves szinten a GDP 4,8 százaléka körül alakul. Gaál Gyula szavai szerint az országba érkező, tulajdonosi részesedés formájában megnyilvánuló 251 millió euró közvetlen befektetés az első fél évben alig érte el az előző évi érték felét. Ezzel párhuzamosan azonban megugrott a magyar vállalatok tőkekivitele: az idei év első felében a magyar cégek már 610 millió eurót fektettek be külföldön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.