A termékdíj-fizetési kötelezettség idei változásaira vonatkozó irányelvet adott ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) az előírások pontosabb teljesíthetősége céljából. A direktíva megállapítja: az érintett vállalkozásoknak a 2003. január 1-je és február 14-e közötti időszak után a 2002. évre meghatározott termékdíjakat kell befizetniük, az új termékdíjtételek csak az ezt követő időszakra vonatkoznak. A tavaly módosított szabályozás a festékek és lakkok kapcsán jelentősen kibővítette a fizetésre kötelezett termékek körét, ám ezek s oldószerei után a január 1-je és február 15-e közötti időszakra nem kell a díjat megfizetni.
Az importált csomagolóeszközök után a vám- és pénzügyőrség által idén január 1-jét követően tévesen kivetett termékdíjakat a vámhatóság visszautalja a cégeknek. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának tájékoztatása szerint a visszautalt pénzek összesítése még folyamatban van, véglegeset várhatóan e hó folyamán tudnak közölni. Szintén utólagos korrekciót tesz lehetővé, hogy a belföldön forgalomba hozott vagy saját célra felhasznált termékdíjköteles termékekről az APEH részére készített bevallások helyesbíthetők, s a téves számlázások miatt keletkező követelések érvényesíthetők.
A reklámhordozó papírokra kivetett termékdíj kapcsán az irányelv megerősíti, hogy a fizetési kötelezettség átvállalása esetén a kötelezettől származó szerződéskötési ajánlat csak akkor utasítható vissza, ha az jogszabályba ütközik. Emellett a KVM direktívája rögzíti, hogy a nem kereskedelmi jellegű termékek importálása mentes a fizetés alól, az illetékes szervek pedig minden esetben egyedi mérlegeléssel dönthetnek arról, hogy mi is számít nem kereskedelmi terméknek. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.