BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar elvárások Cancún előtt

Magyarország szeretné, ha a WTO kereskedelmi liberalizációs tárgyalássorozatának jövő héten esedékes cancúni (Mexikó) miniszteri fordulóján sikerülne megegyeznie az EU-val arról, hogy pontosan mely hazai regionális agrártermékekre kérjen uniós támogatással globális szintű eredetvédelmet.

A globális eredetvédelem révén például a kaliforniai, vagy ausztrál "tokaji" bortermelőket tiltanák el e név használatától (VG, 2003. szeptember 1., 3. oldal). Magyarország eredetileg négy terméket javasolt globális védelemre (a tokaji mellett a csabai és a gyulai kolbászt, valamint a szegedi szalámit), de ennek elfogadtatása nem könnyű, mivel meg kellene hozzá becsülni a hamisítások miatt a hazai termelők számára kieső bevételt. Az unió ugyanis csak olyan termékek felvételét támogatja a globális eredetvédelemre javasolt termékek listájára, amelyek megfelelnek egy hármas kritériumrendszernek: történelmileg ismert, elfogadott, tradicionális terméknek számítanak, nagyfokú visszaélések tárgyát képezik, s hamisításuk jelentős gazdasági, külkereskedelmi volument érint.

Magyarországnak jelentős érdekei fűződnek ahhoz, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) legújabb liberalizációs tárgyalássorozata során a nemzetközi beruházások terén valamiféle nemzetközileg is érvényesíthető fegyelmi rendszabályok alakuljanak ki - fejtette ki tegnap újságírók előtt Major István, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára. E téren Major szerint teljes mértékben támogatjuk az EU álláspontját. Ez a kérdés fontos elemét képezi a WTO-tárgyalások úgynevezett szingapúri témáinak. Utóbbiak között szerepel még a versenypolitika, a kormányzati beszerzések transzparenciája, a nemzetközi kereskedelem e téren hozandó megállapodásokkal való könnyítése is. A WTO-tárgyalások szeptember 10-14. közt a mexikói Cancún-ban rendezendő miniszteri értekezletén azonban a fő előrelépést a sokáig reménytelennek tartott mezőgazdaság területén lehet várni - vélte Major, amihez szerinte az első lépést az EU közös agrárpolitikájának reformja, majd az e révén létrejött közös EU-USA tárgyalási pozíciós papír kimunkálása jelentette (VG, 2003. augusztus 15., 3. oldal).

Cancún abban a folyamatban is fontos mérföldkő lesz, amely a már régóta igen aktív magyar kereskedelempolitika EU-álláspontba való fokozatos integrálásáról szól - mondta Gottfried Péter integrációs és külgazdasági államtitkár. Egyfajta "átlényegü lésről" van szó, hiszen korábban külkereskedelmi kérdésekben sokszor kerültünk szembe az unió álláspontjával, most viszont már szinte EU-tagként járhatunk el.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.