Az idén a kormány közel 200 milliárd forintnyi bevételt remél a privatizációból - mondta Mészáros Tamás, az ÁPV Rt. igazgatóságának elnöke a Magyar Közgazdasági Társaság vándorgyűlésén. Ezzel az 1990 óta tartó magánosítás harmadik legintenzívebb időszaka lehet a 2003. esztendő. A jelenlegi tervek szerint 2005-re teljesen befejeződik a magyar privatizáció.
A kormány tervei szerint még 130 privatizálható társaság értékesítése történik meg. Tartós állami tulajdonban mindössze 37 cég maradna. Még ebben az évben sor kerülhet az állami tulajdon eladására a Mol és a Postabank esetében. A következő másfél évben privatizálhatják még a Konzumbankot, az FHB-t, a Vértesi Erőművet, a Mahartot és a Dunaferrt is. Az összes eladható állami tulajdon 497 milliárd forintot tesz ki. Ennek negyven százaléka még az idei költségvetésbe befolyna.
A kormány vagyonkezelési és privatizációs céljai szerint a tartós állami tulajdon körét távlatilag az indokoltan szükséges legkisebb mértékűre kell szűkíteni. A magánosítás eredményeképp az eladott állami vagyon 56 százaléka került külföldi, 44 százaléka hazai tulajdonba. A következő eladások egy tizenöt éves folyamat végére tesznek pontot, amelynek keretében 1400 szervezet került magánkézbe. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.