BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Döntés gyógyszerügyben

A kormány tegnap meghozta döntését az új gyógyszerár-támogatási rendszerről, amely alapján már pénteken tárgyalóasztalhoz ülnek az illetékes állami tisztségviselők a gyártókkal - erősítette meg a Világgazdaság értesülését az egészségügyi miniszter. Kökény Mihály arról biztosítja a gyógyszergyártókat, hogy nem lesz olyan típusú gyógyszertámogatás-befagyasztás jövőre, mint amilyenre szeptembertől kerül sor, de "a gyógyszerkasszát kordában kell tartani, s továbbra is fontos elv, hogy ne a betegek terhe növekedjen".

Olyan rendszert dolgoznak ki, amely hosszú távon alkalmazható, és megfelel az Európai Unió szigorú transzparenciaelvének, ám az innovatív készítmények tb-listára kerülésének a gazdaság lehetőségei határt szabnak. Az új rendszer egyik elemeként fokozatosan bevezetik az úgynevezett volumenmegállapodásokat. Ezek szerint kezdetben a legtöbb embert érintő betegségcsoportok legnagyobb forgalmú termékére - így a szív- és érrendszeri betegségek gyógyszereire - éves megállapodást kötnek a cégekkel. Ennek alapja az egészségügyi hatóságoknál nyilvántartott és csaknem biztosan tervezhető megbetegedések száma. Ez a rendszer kiszámítható tervezést garantál a gyártóknak és forgalmazóknak, s tervezhetővé teszi a tb-kassza fogyását is.

Fokozatosan bevezetik a betegség alapú gyógyszer-finanszírozást is. Lényege, hogy az azonos hatásmechanizmusú orvosságok közül az olcsóbb ára alapján megállapított támogatást ad a biztosító a kiváltott receptekre. Az egyes betegségek terápiájának alapja az illetékes orvosi szakmák gyógyítási ajánlása. Indokolt esetben az orvos eltérhet ettől, ám jogosságát az OEP ellenőrzései során igazolnia kell.

Kökény szerint az eddiginél lényegesen nagyobb hangsúlyt fektet a biztosító a vényellenőrzésre, "hiszen óriási pénzről van szó". A jövő évi költségvetésben 240 milliárd a gyógyszerkassza tervezete - tette hozzá.

A miniszter azt is elmondta: olyan érdekeltségi rendszert dolgoznak ki, amely inspirálja a recepteket felíró doktorokat a költséghatékony terápiára. Ha az adott betegségre van olcsóbb, generikus (lejárt szabadalmi védettségű) készítmény, elsődlegesen azt kell felírni a páciensnek. Ezt a rendszert a háziorvosok mellett a szakorvosokra is kiterjesztik. Az EU-országokhoz hasonlóan változik a kis- és nagykereskedelmi árrés rendszere is, amelynél figyelembe veszik a Magyar Gyógyszerész Kamara és a nagykereskedők szövetségének a szempontjait. (NTE)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.