BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fejlesztési tervek Gárdonyban

Három ütemben, hosszú távon megvalósuló városfejlesztési koncepciót dolgozott ki Gárdony önkormányzata. E program egyebek között új, egyedi arculatú városközpont kialakításával számol, s a későbbi ütemek a közúthálózat fejlesztését is tartalmazzák. Ez utóbbi várható költsége mintegy egymilliárd forint lesz, amelynek előteremtésénél kormányzati és uniós forrásokra is számít a város.

A "Gárdony a Velencei-tó fővárosa" címmel megfogalmazott városfejlesztési koncepció fő céljául a település és ezzel együtt a Velencei-tó infrastruktúrájának fejlesztését tűzte ki a 9 ezres lélekszámú város önkormányzata.

Szabó István, a település polgármestere a Világgazdaságot arról tájékoztatta, hogy a három tervezett ütemben megvalósuló fejlesztések során az első fázisban többek között kiépül egy városiasabb, ugyanakkor egyedi és bensőséges hangulatú városközpont, ahol a városhoz méltó közösségi ház is létesül majd.

Az új városközpontot sétány köti majd össze a jelenleg fejlesztés alatt álló gyógyfürdővel. A kerékpárúttal kombinált sétánynyal egy egységes gyalogos-úthálózat létesül, amely a város főbb nevezetességeit köti össze. Ezenkívül új parkokat alakítanak ki, és az agárdi városközpontot is kiépítik.

A második ütem a közigazgatásilag ugyancsak a városhoz tartozó Dinnyés fejlesztésével számol, e településrész és az agárdi városrész között ugyancsak kerékpárút épül, amelyhez a terület közvilágításának megteremtése is kapcsolódik. Dinynyésen szintén megvalósul egy városközpont, ahol többfunkciós szolgáltatóház, valamint korszerű orvosi rendelő is épül. Már ebben az önkormányzati ciklusban megkezdődik a szennyvízcsatorna-hálózat kiépítése ezen a településrészen. Ehhez a beruházáshoz pályázati pénzek elnyerésére is számít az önkormányzat, mivel a városrész a Velencei-tó egyik kiemelt természetvédelmi területén van.

Gárdonyban a kilencvenes években jelentős infrastrukturális fejlesztések történtek, amikor is kiépült a vízközmű- és a szennyvízcsatorna-, valamint a telefonhálózat, e fejlesztésekből azonban kimaradt a dinnyési településrész, amely hiányosságot az említett programban számolja fel az önkormányzat.

A harmadik fejlesztési ütemben a városi úthálózat fejlesztését tűzte ki célul Gárdony önkormányzata, ennek várható költsége mintegy 1 milliárd forint, amelyhez szintén pályázik majd állami és uniós forrásokra az önkormányzat. Az úthálózat fejlesztésének további forrását biztosíthatja azon átalakítható önkormányzati vagyon, amelynek értékesítéséből származó bevétel felhasználható lesz ilyen célra.

A polgármester elmondta, hogy az 1,2-1,3 milliárd forint költségvetéssel gazdálkodó önkormányzat jelentős számú közintézményt tart fenn. A településen például három általános iskola van, ebből az egyik gimnázium is, ez utóbbi az ország tíz legjobb ilyen oktatási intézményei közé tartozik. A Gárdonytól távolabb eső Dinnyés okozta szórtabb településszerkezet miatt négy óvodát is üzemeltet a város.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.