BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GDP: kifelé tartunk a gödörből?

Elképzelhető, hogy a legfrissebb GDP-adatok már a lassulás végét mutatják. Ugyanakkor a belső felhasználás minden komponensének dinamikus növekedése a gazdaság komoly egyensúlyvesztését okozza.

A második negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,6 százalékkal haladta meg az előző negyedéves szintet. Ez az év első három hónapjánál jobb eredmény; akkor a negyedéves alapon számított GDP-növekedés 0,4 százalékos volt. Az éves alapú index 2,7-ről 2,4 százalékra mérséklődött, ugyanakkor az éves változást mérő jelzőszámok mindig később mutatják a konjunktúra változását, mint az év/év alapú mutatók. Ezért van rá esély, hogy az előző negyedév már a növekedés mélypontja volt.

A termelési oldal számai azt mutatják, hogy az ipar beindulása sokkal visszafogottabb ütemben történik, mint ahogy azt a havi volumenindexek alapján gondolni lehetett. Az előző negyedévhez képest mindössze 0,3 százalékos GDP-növekedést mutatott ki a szektorban a Központi Statisztikai Hivatal, ami arra utal, hogy teljesítményüket elsősorban a kisebb hozzáadott értéket előállító ágazatokban tevékenykedő vállalatok tudták növelni. A mezőgazdaság magára találása hosszú évek óta várat magára, növekedést gyakorlatilag csak kimagaslóan jó időjárási feltételek mellett tud felmutatni. Második negyedéves teljesítménye csaknem 9 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakában regisztrálttól. Az építőipar ledolgozta az első negyedév sokkszerű visszaesését, de a választási ciklusra érzékeny ágazat korábbi lendülete tovatűnt. Kiegyensúlyozottan teljesít a szolgáltatási szektor egésze, amely több negyedéve 1 százalék körüli bővülést produkál (negyedéves alapon), ezzel a gazdasági növekedés motorjának számít.

Ez egyben sejteti is, hogy a felhasználási oldal szerkezete nem sokat változott, hiszen továbbra is a lakossági fogyasztás által vezérelt növekedésről beszélhetünk. A háztartások végső fogyasztásának éves dinamikája ugyan 8 százalék alá csökkent, de így is messze meghaladja a GDP-bővülés ütemét. A javuló szerkezetre utal ugyanakkor, hogy a beruházások (elsősorban a feldolgozóipari kapacitásbővítő tevékenység magára találása miatt) növekedésnek indultak, a készletezési tevékenység pedig hatalmasat ugrott. (Ezzel kapcsolatban némi bizonytalanságot jelent, hogy a készlet soron jelenik meg az összes nem specifikált felhasználás és hiba is.)

Ezzel a változással viszont a belső felhasználás mindkét jelentős formája messze elszakadt a GDP-dinamikától. Ez okozza azt, hogy az export-import olló minden korábbinál szélesebbre nyílt: a behozatal éves alapon számítva csaknem 8 százalékponttal gyorsabban növekszik, mint a kivitel. A GDP-adatok alapján feltehető, hogy az egyensúlyromlás jelentős részben a vállalati szektor élénkülése miatt következett be. Ez örvendetes is lehet, ugyanakkor ha a túlfűtött belső kereslet korrekciója várat magára, az anticiklikus gazdaságpolitika könnyen prociklikussá válhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.