BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kisebbségügy: magyar felvetés

Brüsszel



Kovács László külügyminiszter hivatalosan is átadta a soros olasz EU-elnökségnek azt a magyar kezdeményezést, hogy a majdani EU-alkotmány bevezető részében tételesen is szentesítsék a nemzeti és etnikai kisebbségek kollektív jogait. A magyar diplomácia vezetője a külügyminiszteri tanács luxembourgi ülése alkalmából tartott sajtóértekezletén jelentette ezt be, jelezve egyúttal, hogy az előterjesztést valamennyi tagállam külügyminiszterének is megküldik. A felvetést formálisan egyelőre két tagország támogatja.

A nemzeti kisebbségek kollektív jogainak tételes említését már a konvent idején is kezdettől fogva szorgalmazta valamennyi magyar résztvevő. A konventet lezáró szövegtervezetbe végül nem került bele, mivel a résztvevők többsége nem látta szükségét, és nem nyerte el a törekvés Giscard d'Estaing konventelnök támogatását sem. Giscard utóbb a Világgazdaság tudósítójának nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy megítélése szerint a kollektív jogok kiemelése már túlhaladott dolog. Szerinte azzal, hogy a leendő alkotmány részletesen felsorolja valamennyi alapvető emberi és demokratikus jogot, egyúttal a nemzetiségi jogokat is lefedik. Arra a magyar ellenvetésre, hogy mindez csak az egyének jogait szavatolja, de nem foglalkozik például a kisebbségek nyelvhasználati jogaival, Giscard azt felelte: ha komolyan veszik a chartát, akkor az abban lefektetett demokratikus mechanizmusok erre nézve is garanciát kell, hogy jelentsenek.

Megfigyelők megjegyzik, hogy miközben egyes tagországoknak a kérdés láthatóan nem fontos, mások Giscard-hoz hasonlóan nem látják szükségét, emellett akadnak olyan - esetleg kevésbé hangoztatott - megfontolások is, hogy belpolitikai okokból sem lelkesednek a kérdés túlhangsúlyozásáért. "A baszk, a breton, a korzikai kisebbség ügye, a skótok mozgolódása meg hasonlók éppen eléggé idegesítik az adott kormányokat ahhoz, ne örüljenek, ha valaki még reflektorfénybe is akarja állítani a kérdést" - mutatott rá egy tagországbeli diplomata.

Franco Frattini olasz külügyminiszter mindenesetre azt ígérte magyar kollégájának, hogy a kérdést beterjesztik a konferencia elé, az viszont továbbra sem világos, hogy a téma érdemi megvitatásra számíthat-e. Pillanatnyilag csak Ausztria és Finnország támogatja formálisan is felkarolását. A magyar diplomácia abban bízik, hogy nem hivatalosan ugyanakkor számos delegáció voltaképpeni szimpátiát jelzett a magyar ügy iránt.

A kormányközi konferencia hétfő késő esti újabb, miniszteri szintű üléséről csak információfoszlányok szivárogtak ki - ezek többsége szerint a résztvevők jó része egyelőre inkább takargatja a kártyáit. A téma ezúttal az Európai Bizottság összetétele és a közös külügyminiszter leendő szerepköre volt. A bizottság kapcsán látszólag maradtak a korábbi frontok: az alapító "hatok" továbbra is támogatják a konventszöveg azon kitételét, amelyik a leendő 25 fős testületben csak tizenötnek adna - rotációs alapon - szavazati jogot. Ezt szinte minden más ország hevesen ellenzi. Hírek szerint hétfőn este felmerült egy olyan kompromisszumos ötlet, hogy esetleg növelhetnék a "szavazó biztosok" arányát a testületben, de továbbra sem tennék ezt teljes körűvé.

A reformtémák megvitatása amúgy a héten csúcsszinten folytatódik, midőn csütörtökön öszszeül az állam- és kormányfők szokásos félidős találkozója.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.