BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Negyvenmilliárdos egészségügyi hitelcsomag

Ma tárgyal a kormány arról a 40 milliárd forint összegű hitelprogramról, amely az egészségügyben dolgozók tulajdonszerzését, valamint a kis- és középvállalkozások beruházásait segíti. A gazdasági társasággá alakuló gyógyintézmények hitelfedezetéül az intézmények vagyona szolgál.

A kormány-előterjesztés szerint a hitel a járóbeteg-szakrendelőknél a jegyzett tőke legfeljebb 90 százaléka, a kórházaknál 75 százaléka lehet. Az egészségügyi tárca felmérése szerint a szakrendelők ingatlan- és műszervagyona 15 milliárd forintra rúg, amihez várhatóan 9 milliárdos hitelösszeg járul - tudtuk meg a minisztérium szóvivőjétől. Tóth Judit azt is elmondta, hogy becsléseik szerint a 160 kórház 10-15 százaléka él majd ezzel a lehetőséggel. Ez utóbbiak hiteligénye 16 milliárd körül lehet. A fekvőbeteg-intézmények száma azért alacsony, mivel azok a kórházak, amelyek az elmúlt években cél- és címzett állami támogatást kaptak, nem igényelhetnek hitelt. Így a két egészségügyi intézménycsoport számára tervezett 25 milliárd forintos hitelkeret elegendő lesz az ágazatban dolgozók tulajdonszerzéséhez. A szakrendelők korlátolt felelősségű társasággá és részvénytársasággá alakulhatnak át, a kórházak ez utóbbi formát választhatják.

A már működő privát gazdasági társaságok és az újonnan alakulók számára a következő két évben további 15 milliárdos, ugyancsak kedvezményes hitelprogramot tervez a szaktárca. Ebből a pénzből az egészségügyi kis- és középvállalkozások fejlesztését és beruházásait támogatnák.

A tervek szerint a forint alapú hitel 15 évre szól, kamata a jelenlegi kamatszint mellett 6,76 százalék. Az MFB árfolyam-garanciát és a más bankoktól igényelt hitelek után vissza nem térítendő bankgaranciadíj-támogatást vállal. A hitelügyletet a Magyar Fejlesztési Bank koordinálásával az intézményekben létrehozandó tulajdonosi társaság bonyolítja. A kölcsön folyósításának alapfeltétele a gazdasági társasággá alakulás. További feltétel a megalapozott üzleti terv, valamint az, hogy a tulajdonhoz jutásból nem zárható ki egyetlen, az intézményben dolgozó közalkalmazott sem.

A júliustól hatályba lépett kórháztörvény csupán keretet ad az egészségügyi intézmények átalakulásához, szabályozza a tőkebevonást. Ám e törvény nélkül is immár tíz éve megkezdődött az egészségügy privatizációja. A magántőke elsősorban a laboratóriumi és egyéb diagnosztikus területeken, valamint a vesebetegek művesekezelését végző szolgálatoknál jelent meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.