BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Októberi bornapok

Október első hétvégéjén - három napon keresztül - tartják a szürethez kapcsolódó móri bornapokat. A rendezvénysorozatot 1934-ben hívták életre a móri borokat népszerűsítendő, s e célt szolgálja ma is.

Az ezerjó hazájában, a Bakony és Vértes völgyében, a 81-es út mentén Győr és Székesfehérvár között elhelyezkedő, magyarok és németek által lakott Móron az elmúlt évtizedekben a szőlő- és a borkultúra helyi hagyományaira épülve alakult ki a város sajátos arculata, amely jelentős idegenforgalmi vonzerőt teremtett a településnek.

A bornapok programjai között évek óta szerepel a szüreti felvonulás, ugyanakkor a rendezvénysorozatot számos művészeti, kulturális, sport- és szórakoztató esemény is gazdagítja. A móri bornapoknak évről évre több tízezer látogatója van.

A magyar történelmi borvidékek egyik központjaként számon tartott Fejér megyei település a XVIII. században telepített szőlő- és borfajtának, a móri ezerjónak köszönheti hírnevét. Az ezerjó később a XIX. századi filoxéravészt követő újratelepítésekkel lett a borvidék fő szőlőfajtája.

A bornapok programjában az idén szerepel másodszor a nemzetközi néptáncfesztivál, amelyet a páratlan években tartanak. Ugyanakkor a páros években fúvószenekari fesztivál zajlik Móron.

A bornapok idei eseményei közé tartozik a móri vidék mezőgazdasági bemutatója, este pedig - 1998 óta minden évben - megválasztják a borkirálynőt. A nemzetközi néptáncfesztivál a második napon zajlik, ugyanígy a móri sváb lakodalmas és a szüreti bál is. A rendezvénysorozat utolsó napján pedig egyebek között népművészeti kirakodóvásárt tartanak.

Több mint tíz éve ott vannak a móri bornapok vendégei között a település észak-rajna-vesztfáliai testvérvárosa, Freudenberg képviselői. (LR)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.