Brüsszel
Intézményi kérdések megvitatásával, a folyamatban lévő reformkonferencia eddigi kérdéseinek csúcsszintű áttekintésével kezdte meg munkáját az EU állam- és kormányfőinek másfél napos találkozója csütörtökön Brüsszelben. Mint az várható volt, továbbra is az álláspontok kifejtése jellemezte a megbeszélést, ezek különösebb ütköztetése nélkül. Bizonyos elmozdulások azonban ebből is kiolvashatóak voltak. Így mindenekelőtt az, hogy az azonos jogú biztosokból álló teljes létszámú Európai Bizottság ötlete továbbra is többségi támogatást élvez ugyan, ám az eddig e törekvés mögött állók közül Svédország és Írország jelezte, hogy kész a kérdés "rugalmas" kezelésére.
Medgyessy Péter miniszterelnök továbbra is kiállt a "minden országnak egy biztos" törekvés mellett, hangsúlyozva, hogy a bizottságban fontos kérdések dőlnek el, amelyeknél fontos lehet speciális nemzeti adottságok ismeretének a becsatornázására. A most csatlakozó országok "nem engedhetik meg maguknak" a jelen időszakban, hogy lemondjanak a bizottsági jelenlétről - húzta alá a magyar kormányfő.
A leendő EU-elnöki funkció kapcsán a vitában látható többségi támogatást élvezett egy olyan forgatókönyv, amelyik egyfelől elnöki posztot vetít előre a csúcsszintű munka támogatására, másfelől a szaktanácsok irányítását különböző országok egymást váltó rendszerére bízná. Az utóbbi kapcsán Medgyessy Péter utóbb a magyar részről is leginkább helyeselt megközelítésként jellemezte azt az ötletet, amely több évre szóló "csoportos elnökséget" vetít előre, lefedve több szaktanács munkáját, átlátható és fair rotáció mellett. Egy majdani EU-elnök magyar megítélés szerint akkor lehet csak elfogadható, ha tisztázott a munkamegosztás közte és az Európai Bizottság elnöke között.
Franco Frattini olasz külügyminiszter maga is elismerte, hogy egyelőre nincs előrelépés a minősített többség elérésének kérdésében. A szavazati rendszer kapcsán a lengyel kormányfő most is leszögezte, hogy országa "a nizzai szerződés alap-
ján" ratifikálta az EU-tagságot, amelyhez képest egy radikálisan eltérő alapot Varsó nem tudna elfogadni. Diplomáciai források viszont tudni vélték, hogy az eddig legcsökönyösebbnek tekintett spanyol diplomácia megkezdte a puhatolózó előkészületeket egy olyan egyezségre, amelyben "bizonyos fizetségekért" (például több parlamenti helyért) Madrid esetleg feladná a nizzai magas szavazatszámot.
Medgyessy itt úgy jellemezte a magyar álláspontot, hogy Magyarország nincs azok között, akik Nizza felülvizsgálatát kezdeményeznék, de ha kialakul egy új kompromisszum más megoldás kapcsán, kész lehet megvizsgálására. A konvent által javasolt megoldást mindenesetre csak akkor tudja a magyar kormány elfogadni, ha a többséghez egyaránt az országok és a népesség 60 százalékának megléte a követelmény.
A további munka alakulásáról Frattini elmondta, hogy Róma november végére készül összeállítani egy átfogó, különböző álláspontokat szintetizáló papírt, addig két- és többoldalú egyeztetések zajlanak. Ez utóbbi kapcsán ugyanakkor Michel Barnier, a bizottság illetékes tagja arra is felhívta a figyelmet, hogy a bizottság szerint "három álláspontkifejtő találkozó" éppen elég, ideje lenne most már mihamarabb az érdemi munkához is hozzálátni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.