BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zöld út az uniós támogatások előtt

Elhárult annak az akadálya, hogy a magyar gazdák hozzájuthassanak az Európai Unió területalapú közvetlen kifizetéseihez, miután elkészült a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR).

Rekordidő - egy év alatt - készült el a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) - jelentette be Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter kedden Budapesten sajtótájékoztatón.

A Földmérési és Távérzékelési Intézetben (FÖMI) tartott sajtóértekezleten az agrártárca vezetője elmondta: a rendszer elkészültével lehetővé vált, hogy a magyar gazdák hozzájuthassanak az Európai Unió területalapú közvetlen kifizetéseihez. Ennek feltétele ugyanis az volt, hogy Magyarország rendelkezzen a földhasználat fizikai azonosítására szolgáló rendszerrel.

A MePAR elkészítésének költsége mintegy 2 milliárd forint volt - mondta a miniszter.

A MePAR rendszer három jól elkülöníthető digitális légi felvétellel készült térképtípust tartalmaz, az úgynevezett áttekintő blokktérképet, egy úgynevezett fizikai blokktérképet, valamint a mezőgazdasági parcelláról készült felvételt.

Magyarország megművelt területének, azaz mintegy 5,8 millió hektárnak a légi felvétele 1.100 áttekintő térképen és mintegy 300 ezer darab fizikai blokktérképen volt megjeleníthető.

Ezen térképek felhasználásával kell a gazdáknak megjelölniük azokat a földterületeket, parcellákat, amelyet megművelnek. Parcellának, vagy táblának nevezik azt a földrészletet, amelyet egyetlen termelő művel és egyetlen növényfajt, például búzát, kukoricát termel rajta.

Az áttekintő térképeket minden községben kifüggesztik majd a polgármesteri hivatalban vagy a gazdajegyzőnél, ahol a gazdálkodóknak azonosítaniuk kell az általuk használt földrészleteket. A támogatást csak ezek alapján, illetve a regisztráció elvégzését követően igényelhetik. Az igényléshez ugyanis szükség van a parcellaazonosító számok feltüntetésére, mind pedig a tízjegyű regisztrációs szám használatára. Ez alapján lehet az uniós támogatásokat igényelni, a kérelmeket várhatóan a jövő év eleje és 2004. május 15. között kell benyújtani. Ez utóbbi időpont a miniszter szerint még változhat a vetések befejezésének időpontjától függően.

Mihályi Szabolcs, a FÖMI főigazgatója elmondta: a Földmérési és Távérzékelési Intézet országos hatáskörrel és felelősséggel bíró intézménye a magyar földügynek és térképészetnek. Az intézet a földhivatalokkal együtt tevékenykedik és földméréssel, ingatlan-nyilvántartással, távérzékelési feladatok megoldásával, valamint fejlesztéssel foglalkozik. A MePAR a főigazgató szerint az egész országra kiterjedő informatikai rendszer, mely igen jelentős adatállományt kezel.

A cég árbevétele a múlt évben mintegy 2,5 milliárd forint körül mozgott, ami az idén várhatóan 8-10 százalékkal növekszik majd. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.