A világ minden pontjáról gyűjtöttek ügyfeleket azok a jogosulatlan befektetési szolgáltatást végző cégek, amelyek a rendőrség gyanúja szerint összesen 7,6 milliárd forintot csaltak ki ügyfeleiktől, majd tüntettek el - kivéve Magyarországot és a közép-európai régiót. A fiktív befektetési lehetőségeket kínáló csalók ugyanakkor Magyarországon szervezték tevékenységüket, s a Budapesten létrehozott cégeiknél több száz - feltehetően jóhiszemű - ügyintézőt foglalkoztattak a külföldieknek történő részvényértékesítések lebonyolítására. Molnár Csaba, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának osztályvezetője elmondta: a látszatra sokat adó szervezők Rómában, Párizsban és Zürichben is irodákat hoztak létre, ám ott valós üzleti tevékenység gyakorlatilag nem folyt, a beérkező hívásokat a magyarországi telefonokra irányították át.
A gyanúsítottak 2001-től különböző létező cégek nevében álbrókerként kerestek meg angliai, írországi és amerikai - valamint más angol nyelvterületen élő - állampolgárokat befektetési ajánlatokkal Magyarországról, a New York-i tőzsdei részvények eladását felkínálva. A rendőrség szerint a gyanúsítottak a kicsalt összegeket magyarországi pénzintézetekbe utaltatták, majd az öszszegeket felvették, s azzal a sajátjukként rendelkeztek. Az átutalások értéke esetenként csupán ezertől akár 150-200 ezer dollárig terjedt. A rendőrség augusztus folyamán rendelt el nyomozást jogosulatlan befektetési tevékenység miatt, majd ezt követően múlt csütörtökön hat helyszínen tartott házkutatást. Az ORFK eddig összesen négy személyt gyanúsít, akik közül két amerikai és egy magyar állampolgár immár előzetes letartóztatásban van.
Az üggyel kapcsolatban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) közleményt adott ki. Az ebben foglaltak szerint a szervezet már tavaly júliusban bejelentést tett a rendőrségnek a visszaélésekkel összefüggésben engedély nélküli befektetési szolgáltatási tevékenység és pénzmosás bűntettének gyanúja miatt. Igaz, rendőrségi források szerint ez akkor nem tartalmazott konkrét visszaélésre utaló adatokat, s a felügyelet a kiegészítő jelentését csak az idén nyáron küldte meg.
A PSZÁF egy hónappal ezelőtt, a honlapján megjelentetett közleményben is felhívta a befektetők figyelmét a rendőrség által a múlt héten elfogott személyekhez köthető részvénycsalások veszélyeire. Mint lapunk is megírta, a PSZÁF október közepén két "feketelistát" jelentetett meg magyarországi székhelyű, jogosulatlan módon befektetési szolgáltatást végző társaságokról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.