A jelenlegi európai uniós tagországoknak új kihívást jelent a tíz ország jövő májusi csatlakozása, ám az új tagok erősítik a közösség növekedési potenciálját - mondta László Csaba pénzügyminiszter Frankfurtban, egy bankártanácskozáson.
A pénzügyminiszter az MTI-nek telefonon adott nyilatkozatában elmondta: beszélt arról, hogy a sikeres csatlakozás nagyban kihat az unió jövőjére, arra, hogy az integráció bővítését milyen ütemben lehet folytatni a következő években. Magyarország komolyan veszi a felkészülést, ennek jegyében a pénzügyi kormányzat szigorú gazdaságpolitikát folytat, és előkészíti a további reformokat.
A fegyelmezett gazdaságpolitika része az államháztartási hiány évről-évre történő csökkentése, a jövedelmek kordában tartása. Törekednek arra is, hogy a gazdaságpolitikai célok elérése érdekében jobb koordináció alakuljon ki a Magyar Nemzeti Bankkal.
László Csaba nem kívánt mélyebb elemzésbe bocsátkozni az MTI-nek arra a kérdésére, hogy miként lehet értelmezni az Európai Központi Bank elnökének, Jean-Claude Trichet-nek csütörtöki kijelentését, miszerint az eurózónához csatlakozni kívánók felkészültségét egyforma kritériumok szerint ítélik meg, és ezek azonosak azokkal, amelyeket a jelenlegi tagok esetében alkalmaztak. A pénzügyminiszter szerint valószínűleg az úgynevezett plusz-mínusz 2,25 százalékos ingadozási sáv rugalmas értelmezésére lehet számítani, ám elsősorban azt tartotta fontosnak, hogy az eurózónához újonnan csatlakozni kívánó országok esetében a közösség egyenlő elbánást kíván érvényesíteni, s e téren alapvető a maastrichti kritériumok teljesítése.
Az euró bevezetésének előfeltétele az ERM II árfolyamrendszerhez való csatlakozás, amelyben a tagnak a középárfolyamtól számítva meghatározott ingadozási sávon belül kell tartania valutájának árfolyamát az euróhoz képest. Korábban különböző nyilatkozatok hangzottak el arról, hogy ez a sáv plusz/mínusz 2,25 százalék vagy szélesebb legyen.
A pénzügyminiszter szerint Magyarország a lehető legrövidebb időn belül, vagyis a jövő májusi uniós csatlakozás után alkalmazni kívánja az ERM II-es árfolyamrendszert. A magyar kormány továbbra is az ország 2008-as eurózóna-csatlakozásával számol - mondta László Csaba, hozzáfűzve, hogy erről a frankfurti tanácskozáson is részletesen beszélt.
Kifejtette azt is, hogy az újonnan csatlakozók integrációja véleménye szerint nem fog gazdasági sokkhatással járni. A legtöbb csatlakozó ország, így Magyarország is, gazdaságilag már szorosan kapcsolódik az európai közösséghez. Magyarország esetében elsősorban a mezőgazdaság integrációja jelent nagyobb feladatot, itt számottevő reformokra van szükség - mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.