BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Biopolisz a XXI. században

Szeged város önkormányzata, s a város oktatási és kutatási intézményei élettudományi konzorciumot hoztak létre márciusban Szeged-Biopolisz néven. Az alapítók azzal a céllal fogtak össze, hogy előmozdítsák a szegedi élettudományok terén elért kutatási eredmények gyakorlati hasznosítását, "integrálását" a hazai és a nemzetközi üzleti és a gazdasági életbe.



Szeged gazdaságfejlődésének egyik dinamizálási területe a jövőben a kutatás-fejlesztés lesz. A hagyományoknak és a közelmúlt fejleményeinek köszönhetően a város az élettudományok területén jelentős presztízzsel, s emellett igen komoly szellemi tőkével és tudással rendelkezik. Jelenleg mintegy 1200 oktató és kutató dolgozik ezen a területen, és emellett évente 700 fő - orvos, biológus, gyógyszerész - szerez élettudományi diplomát, s további 70 ember tudományos PhD-fokozatot.

A városban és a régióban folyó tudományos, oktatási és innovációs tevékenység egy olyan tudásalapot képvisel, amelyre sikeresen építhető fel a találmányokat hasznosító technológiai transzfert sikeresen megvalósító vállalkozói szféra - véli Dudits Dénes professzor, a Biopolisz konzorcium elnöke. A Biopolisz alapítói szerint az intézmények együttműködésével eredményesebb és sikeresebb lesz Szegeden az oktatás, a kutatók munkája, s emellett a kutatási eredmények könnyebben kerülhetnek ki a gyakorlatba. Az alapítók ennek érdekében vállalták, hogy koordinálják az élettudományokhoz kapcsolódó nagyberuházásokat és infrastruktúra-fejlesztéseket, támogatják a csúcstechnológiára épülő bioipar megteremtését a Tisza-parti városban és a régióban.

Napjainkban Európa és a világ gazdaságában a csúcstechnoló-giai bioipar erőteljesen támaszkodik a genomikára, valamint a bioinformatikára. Ezzel összhangban a Biopolisz tagjai az oktatás és a kutatás területén egyaránt a genomikát helyezik előtérbe, mivel ez az a terület, amely a klinikai orvos és a búzanemesítő munkáját közös alapra helyezi.

A konzorcium kollégiumokba szervezi a helyi tudományos élet azonos területeken kutató és dolgozó szereplőit; a genomikai kollégium mellett egy bioinformatikai, egy infrastrukturális és egy innovációs kollégiumba. A tudományos közösségek a Biopolisz tanácsai alapján maguk határozzák meg tevékenységük céljait és területeit, s biztosítják - tagjaik közvetítésével - az alapítók aktív részvételét a közös tevékenységben, rendszeresen beszámolnak a tanácsnak, tudtuk meg.

A konzorcium a kutatási területek centralizációja mellett meg kívánja teremteni a hatékony technológiai transzfer feltételrendszerét is. Ennek érdekében jött létre a Szeged-Biopolisz Innovációs Kft.-t. A profitorientált szervezet feladata feltárni a régióban az értékesíthető szellemi termékeket védjegyoltalom alá helyezni és lefolytatni a szabadalmaztatási eljárást. A technológiai transzfer tényleges sikere érdekében a társaság közvetítő szerepet is betölt a kutató és a befektető, illetve az ipari vállalkozó között.

Dudits Dénes professzor szerint Szeged új húzó iparága a kutatói, illetve oktatói kezdeményezésre alakuló kisvállalkozások rendszerét jelenti majd. A vállalkozások kezdetben erősen kötődnek az anyaintézethez, de ezek vezetője már az a kutató lesz, akié a felfedezés. Ha folyamatosan talál befektetői tőkét a kisvállalkozás a tudományos eredmény hasznosítására, előbb-utóbb a saját lábán is meg fog állni, fejtette ki a működésre vonatkozó elképzeléseket Dudits Dénes.

Az innováció erős szegmense lehet Szegeden az élettudományokhoz, így a biotechnológiához, vetőmagiparhoz, vagy például a gyógyszeriparhoz kapcsolódó nagy nemzetközi gyártók kutatási cégeinek megjelenése. A Szegedi Tudományegyetem, a város és a régió kutatóintézetek hálózati együttműködése, az innováció és egy sikeresen működő technológiai transzfer igen nagy vonzerőt jelenthet a világcégek számára a jövőben.

Kezdetben várhatóan sok kis cég megbukik majd, de minden esély megvan arra, hogy hoszszabb távon Szegeden egy erős kutatóvállalkozói szféra jöjjön létre. Erre pedig a befektető nagy cégek hosszabb távra is alapozhatnak.

A Biopolisz Kft. profitérdekeltségű tagja a Duna-Tisza Regionális Fejlesztési Rt., amelynek feladata a kutatás és az üzleti szféra közötti közvetítés és kapcsolat megteremtése, a sikeres tudományos üzleti vállalkozás menedzselése. A Biopolisz konzorcium akkor lesz sikeres, ha néhány éven belül dokumentálni tudjuk, hogy közreműködésünkkel hány új biotech cég alakul, és mennyi befektetőt sikerül erre a területre csábítani, szögezi le Dudits Dénes.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.