A kriptopiac teljes kapitalizációja az elmúlt napokban átlépte a 4 ezermilliárd dolláros lélektani határt, a mérföldkő eléréséhez a bitcoin soha nem látott szintjeinek elérésén túl az altcoinok megindulására is szükség volt. A bitcoin sorra dönti a történelmi csúcsokat, Amerikában pedig akkora kormányzati hátszelet kapott az alternatív devizák piaca, amire egy éve még biztosan csak kevesen számítottak volna, így érthető a befektetői optimizmus.
Amerikában a múlt héten elfogadtak egy olyan törvénycsomagot, amely szövetségi vagy adott esetben állami szinten biztosítja majd a dollárhoz kötött stablecoinok piacának felügyeletét. A törvénycsomag elfogadása hatalmas lépés a kriptopiac egy olyan szegletének szabályozása felé, mely
A törvénycsomag elfogadása egyértelműen része Donald Trump választásai ígéreteinek, melyekben a republikánus politikus a kriptopiac támogató szabályozásának megteremtését és a szektor felemelkedésének elősegítését ígérte. A folyamat egyik következő lépése egy bővebb, a teljes kriptopiacot lefedő törvénycsomag elfogadása lehet, melyet az amerikai kongresszus már megszavazott, így az most a szenátus elé kerülhet.
A kriptopiaccal kapcsolatos két törvénycsomag érdekessége, hogy
nemcsak a benyújtó republikánusok, hanem közel száz demokrata honatya is megszavazta mindkét esetben,
rámutatva a szektor szabályozásával kapcsolatos kétpárti egyetértésre.
Az alternatív devizák számára ez a támogató kormányzati és felügyeleti közeg megnyithatja az utat a további emelkedés előtt. Fadi Aboualfa, a Copper elemzési igazgatója szerint a bitcoin például egyre biztosabb, hogy hamarosan már a 150 ezer dolláros lélektani határt is beveszi, és mivel az eredeti token egymagában felelős a teljes kriptopiaci kapitalizáció 60 százalékáért, a bitcoin emelkedése hatalmas mértékben járul hozzá a teljes piac méretének növekedéséhez is.
A bitcoinnak fenomenális éve van, a token a geopolitikai és kereskedelmi feszültségek ellenére is több történelmi csúcsdöntést is maga mögött tudhat már az idén,
jelenlegi árfolyamrekordja 123 205 dolláron húzódik.
De nem csak a bitcoin van kiváló formában, az ethereum például 21 százalékot emelkedett az elmúlt öt napban, az elmúlt hónapot tekintve viszont már egészen hihetetlen, 59 százalékos pluszt látni a kettes számú kriptoeszköz árfolyamán.
A közvetlen kriptopiaci kitettségnövelés mellett a tokenek iránt az ETF-eken keresztüli, közvetett befektetői érdeklődés is hatalmas: a főként intézményi és alapvetően konzervatívabb befektetők által preferált tőzsdén kereskedett alapokon keresztül 5,5 milliárd dollár áramlott be a bitcoin amerikai ETF-jeibe csak júliusban, míg az ethereum alapjai 2,9 milliárd dolláros kezelt tőkenövekményt éltek meg.
A kriptopiac egyre szélesebb körű elfogadottságának pedig az is kedvez, hogy egyre több kripto-proxy cég jön létre az Egyesült Államokban: ezek olyan cégek, melyek akár hagyományos tevékenységüket hátrahagyva, akár azzal párhuzamosan, de elkezdenek nagy mennyiségű kriptodevizát felvenni cégeik mérlegeire, hogy ezzel is fokozzák saját részvényeik iránt a befektetői keresletet – a recept nem új, Michael Saylor és a MicroStrategy már bődületes vagyonokat keresett a módszerrel, hiszen ha a bitcoin erősödik, a cég saját befektetéseinek értéke is nő, a piacon pedig a részvény is felértékelődik a kisbefektetők spekulatív vételeinek köszönhetően.
A kriptopiac számára a következő nagy mérföldkő
a most a szenátus előtt álló újabb, bővebb kriptotörvény elfogadása lehet, ami tovább növelheti a szektor iránti bizalmat, valamint a befektetők szélesebb rétegei előtt nyithatja meg az utat a kriptopiacra – habár látva, hogy a bitcoinra nyitott vételi opciók valósággal nyüzsögnek nem csak a 130 ezer dolláros, de még a 140–150 ezer dollár közti sávban is, keresleti gondja nem sok van a szektor legnagyobbjának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.