A német kormány a szövetségi biztonsági tanács pozitív döntése nyomán szabaddá tette az utat 40 Eurofighter Typhoon típusú vadászrepülőgép Törökországba szállítása előtt – értesült a Spiegel hírmagazin; a kormány szóvivője nem óhajtotta kommentálni a hírt.
Ezzel hosszú huzavona zárult le. Áprilisban még úgy tűnt, hogy politikai okokból kútba eshet az üzlet a gépek megvásárlásáról, amelyeket egy német-brit-olasz-spanyol konzorcium épít
részvételével.
Az utóbbi időben azonban már nem voltak kétségek: Recep Tayyip Erdogan török elnök a hét elején már azt közölte a Reuters tudósítása szerint, hogy megváltozott Németország és az Egyesült Királyság álláspontja. Tudatta azt is, hogy
Ankara a lehető leghamarabb be akarja szerezni a gépeket.
„A Keir Starmer brit miniszterelnökkel és Friedrich Merz német kancellárral folytatott megbeszéléseimen láttam, hogy pozitívan közelítették meg a kérdést” – mondta hétfőn Cipruson.
A hír már csak azért sem meglepő, mert a Handelsblatt című német gazdasági napilap már június végén jelentette, hogy módosult a német kormány álláspontja, Merz kabinetje engedékenyebbnek tűnik a fegyvereladásokat illetően.
A Turkish Minute című portál akkor emlékeztetett, hogy az előző, szociáldemokrata, zöld és szabad demokrata berlini koalíció politikai okokból ellenezte a Eurofighterek eladását Törökországnak.
Ankara az év elején jelezte a szándékát a 40 gép megvásárlására.
Az eladásokhoz mind a négy résztvevő államnak hozzá kell járulnia.
A török portál szerint az üzlet különösen fontos a németországi székhelyű Airbus Defense and Space számára. A vállalat központi szerepet játszik a Eurofighter-konzorciumban, a repülőgép alapvető alkatrészeinek mintegy 20 százalékát gyártja.
Az Airbus régóta további nemzetközi megrendelésekre törekszik a gyártási kapacitás fenntartását és a repülőgép rendszereinek folyamatos fejlesztését szem előtt tartva.
Bár Németország, Spanyolország és Olaszország kifejezte érdeklődését további repülőgépek eladása iránt, ezek a megrendelések önmagukban nem elegendők a cég hosszú távú fenntarthatóság biztosításához.
Michael Schöllhorn, az Airbus Defense vezérigazgatója korábban bírálta Németország korlátozó fegyverexport-politikáját, és olyan reformokat sürgetett, amelyek megkönnyítenék a szövetséges országokat érintő ügyletek lebonyolítását.
Bár eddig már több mint 600 Eurofightert értékesítettek,
globálisan továbbra is messze elmarad az amerikai gyártmányú F–35-ös vadászrepülőgéphez képest.
A Lockheed Martin által gyártott F–35-ös több mint 3000 nemzetközi megrendelést kapott.
Törökország hagyományosan az amerikai katonai repülőgépekre támaszkodik. Jelenlegi flottájában az F–16-os vadászrepülőgép szerepel, de a fejlettebb, ötödik generációs F–35-ös vadászrepülőgépek beszerzésére vonatkozó terveit az Egyesült Államok megakadályozta, miután Törökország az orosz gyártmányú Sz–400-as légvédelmi rendszer vásárolt. Az idén azonban megtörténhet az áttörés, Ankara megkaphatja az F–35-ösöket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.