BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Döntöttek a céltámogatásokról

Harminc új önkormányzati szennyvízberuházás céltámogatásáról döntött a kormány az idei második ütemben - értesült a Világgazdaság. A munkák indításához ebben az évben összesen 1,6 milliárd forintot ad a központi költségvetés. A fejlesztési támogatás iránt nagy az érdeklődés, bár felhasználásához saját forrást is kell biztosítani.



Összesen 1,6 milliárd forint céltámogatást kap 30 új önkormányzati beruházás az idei év második ütemében. A kormány a múlt héten döntött a helyhatóságok által korábban lemondott támogatások újraosztásáról. A központi költségvetés a következő két évben a fejlesztések befejezéséhez még csaknem 2 milliárd forint támogatást nyújt, s a települések saját forrásaival kiegészítve így 7,1 milliárd összértékű invesztíció valósul meg.

Az idén összesen 237 önkormányzat kért állami céltámogatást új fejlesztéséhez. A jogos igények a korábbiakhoz hasonlóan ebben az évben is jelentősen meghaladták a pénzügyi lehetőségeket: júliusban a kormány az első ütemben rendelkezésre álló 6,8 milliárd forintból 79 új beruházás indítását tudta segíteni. A céltámogatás alanyi jogon jár, az igénylőket a törvényben meghatározott feltételek szerint rangsorolják, s ennek alapján kapnak pénzt, a költségvetésben tervezett keret erejéig. A túljelentkezés annak ellenére sokszoros, hogy az önkormányzatoknak meghatározott arányú - jellemzően 40-60 százalékos - saját forrást is kell biztosítaniuk. Ez az állami támogatás térségi szilárdhulladék-kezelő rendszerek építéséhez, kórházak és szakrendelők egészségügyi gép-műszer beszerzéseihez, valamint szennyvízelvezetéshez és -tisztításhoz kérhető.

A legnagyobb igény minden évben a szennyvízberuházások támogatása iránt van, ezek ugyanis a legköltségesebb fejlesztések, amelyeket saját erőből semmiképpen nem tudnak megoldani a települések. Ezért a céltámogatások második ütemében már csak a szennyvízberuházásokhoz kaphatnak pénzt azok az önkormányzatok, amelyek az év elején beadták jelentkezésüket, de az első ütemben nem jutottak állami segítséghez. A központi költségvetés a helyhatóságok által az év első felében lemondott és visszafizetett különböző támogatásokat fordítja erre a célra. A törvény szerint a most szétosztható 1,6 milliárd forint egyharmadát olyan önkormányzatok kapják, ahol a csatornázás a vízbázis védelmét szolgálja, második harmada a 2000 lakosnál népesebb településeknek jut, a harmadik pedig - az elmaradott települések csatornázásának támogatásával - a régiók közötti különbségek kiegyenlítését szolgálja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.