BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy platformon a négy párt

Bármely európai uniós tervezetről hozott országgyűlési állásfoglalástól a kormány csak indokolt esetben térhet el, olvasható abban a szövegváltozatban, amelyet - noha rábólintott a négy parlamenti párt - a kabinet egyelőre mégsem támogat. Az Országgyűlés és a kormány európai uniós ügyekben történő együttműködéséről szóló új törvény tegnapi egyeztetési fordulója elmaradt.

A csatlakozást követően lépne hatályba az az új törvény, amely az Országgyűlés és a kormány európai uniós ügyekben történő együttműködését szabályozza. A négy parlamenti párt képviselője és Juhász Endre európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter a múlt héten egyeztetést tartott a jogszabálytervezetről - tudta meg a Világgazdaság. Tegnap újabb fordulót tartottak volna, ám ez elmaradt, bár továbbra is az a cél, hogy a javaslat minél előbb a parlament elé kerüljön, hiszen még ebben az esztendőben döntenie kellene a T. Háznak a kétharmados jogszabályról.

Az eddigi egyeztetések alapján készült tervezetből az derül ki, hogy a kormány és a négy párt egy ügyben nem tudott megegyezésre jutni. A pártok mindegyike azt támogatja, hogy bármely európai uniós döntéshozatalról hozott országgyűlési állásfoglalástól a kabinet csak indokolt esetben térhessen el. A kormány szerint azonban ez túlságosan kötött mandátumot jelentene a számára.

A tervezet szerint a kormány az Országgyűlés számára a "kézhezvételt" követően haladéktalanul megküld minden uniós jogszabálytervezetet, illetve az Országgyűlés kérésére átadja javaslatait is. A parlament ezt követően 15 napon belül tájékoztatást kérhet a kormány által képviselni kívánt álláspontról, amelyről a kormány is kezdeményezhet egyeztetést. A kormány állásponttervezetének többek között tartalmaznia kell az uniós előterjesztés tartalmának összefoglalását, a közösségi döntéshozatal során alkalmazandó eljárást, a tervezet elfogadásának várható menetrendjét, illetve a Magyarországra vonatkozó várható gazdasági, költségvetési és társadalmi hatásainak bemutatását. Az Országgyűlés az uniós tervezetttel kapcsolatban állásfoglalást fogadhat el, amelyben megjelöli azokat a szempontokat, amelyeket szükségesnek tart érvényre juttatni. Ha a parlament ezt az állásfoglalást nem tudta időben meghozni, olvasható a továbbiakban a tervezetben, akkor a kormány ennek hiányában dönt az európai uniós döntéshozatal során.

A kormány egyébként folyamatosan tájékoztatja az Országgyűlést az uniós tervezetek, illetve álláspontjavaslatok tartalmának lényegi változásairól. A tervezet szerint a kormány az uniós kormányzati részvétellel működő intézményeinek döntései után szóbeli indoklást ad az Országgyűlésnek, ha a kabinet eltért a parlament állásfoglalásától, vagy attól eltérő tartalmú döntés született. Amennyiben a kormány minősített többséget igénylő ügyben tért el a parlament álláspontjától, akkor ezt az illetékes miniszternek a plenáris ülésen indokolnia kell, a válasz elfogadásáról pedig az Országgyűlés szavaz. (TE)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.