BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Foglalkoztatás: a helyzet olyan, mint másutt



A 90-es évek második felére Gyöngyösön is kialakult egy egészséges, piacképes gazdasági szerkezet, melyben a közép- és kisvállalkozások valamenynyi ágazatban jelen vannak. A körzet foglalkoztatásában mintegy 20 vállalat tölt be meghatározó szerepet. Ezek közül az elmúlt néhány évben az ipari vállalatok 1500, a kereskedelem és vendéglátás területén működők 580, az építőipari cégek 230 főt igényeltek. A közigazgatás munkaerőigénye (720 fő) szintén kiemelkedő volt.

Ennek is köszönhetően Gyöngyösön és a vonzáskörzetéhez tartozó 24 községben 2541 munkanélkülit tartanak nyilván, 1100 gyöngyösi lakost. A térségben a munkanélküliségi ráta 7,8 százalék, ami az országos átlaggal megegyező, a heves megyei rátához (9,4 százalék) képest kedvezőbb - tudtuk meg Majoros Mihálynétól, a Heves Megyei Munkaügyi Központ gyöngyösi kirendeltségének vezetőjétől.

Az összesen 2,5 ezer regisztrált munkanélküli 33 százaléka munkanélküli-járadékban részesül, 36 százalékuk rendszeres szociális segélyt kap, a maradék egyharmad nem részesül ellátásban. Viszonylag sok a pályakezdő munkanélküli a térségben, arányuk eléri a 12 százalékot. Ám magasabb iskolai végzettségük miatt ők sokkal kedvezőbb pozícióban vannak, mint az idősebbek. Ugyanakkor hátráltatja elhelyezkedésüket, hogy számos munkáltató megköveteli a szakmai gyakorlatot.

A rendszeres szociális segélyben részesülők viszonylag nagy aránya azért jelent problémát, mert elhelyezésük az alacsony iskolai végzettség, szakképzettség hiánya, a munka világából évekkel korábban való kikerülés és mentális problémák miatt a piaci szférában gyakran még támogatással sem sikerül. Számukra a közhasznú, illetve közcélú munka jelenthet átmeneti megoldást. Az is problémát jelent, hogy Gyöngyösön viszonylag magas a roma etnikum lakosságon belüli aránya (becslések szerint tíz százalék).

Az előző évekhez hasonlóan az idén is keresettek a betanított és segédmunkások. A szakképzettek több mint 1100 munkalehetőségből választhattak.

Az idén október végéig két munkáltató 150 fő elbocsátását jelezte a munkaügyi központ gyöngyösi kirendeltsége felé, a leépítés a gép- és járműjavítás (137 fő), valamint a ruházat és bőrgyártás (13) területén történt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.