Az MSC Hungary Kft. 700 millió forint kártérítést kér a Magyar Államtól, mivel a bíróság egy ingatlanjogi vitában érvénytelenítette az adás-vételi szerződést; ebben a cég 1991-ben megvásárolta a körmendi Batthyány-kastély egyik épületszárnyát, amiben már akkor cipőgyár működött - mondta Doktorné Németh Margit, az MSC Hungary Kft. gazdasági igazgatója.
"A céget kár érte, hiszen ha a szerződés semmis, akkor a vételárat is hiába fizették ki, fölöslegesen költöttek az évek folyamán az ingatlanra és a már bezárt üzem dolgozóinak kifizetett végkielégítések is az alperes államot terhelik" - fogalmazott.
Mint elmondta: az adás-vétel az Állami Vagyonügynökség (ÁVÜ) jóváhagyásával történt, az Országos Műemlék Felügyelőség (OMF) azonban műemlékvédelmi okokra hivatkozva nem járult hozzá a tulajdon bejegyzéséhez, csupán használati jogot jegyeztek be a cég javára, amit 1997-ben kezelői joggá változtattak és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság kapott meg. Az MSC Hungary Kft. ezután hívta perbe a KVI-t, de a pert ez év november elején a Fővárosi Ítélőtáblán jogerősen elvesztette.
Az MSC Hungary Kft. ötven év után idén októberben zárta be körmendi cipőfelsőrész készítő üzemét, aminek következtében 370 munkahely szűnt meg a Rába-parti városban. A vállalkozás vezetői döntésüket akkor részben az ágazatot sújtó recesszióval, részben pedig a tulajdonjogi vita miatt kialakult bizonytalansággal, illetve azzal indokolták, hogy üzemüknek nem találtak megfelelő helyet Körmenden. Körmendi dolgozói közül a cég 107-et szombathelyi üzemben foglalkozat tovább.
Doktorné Németh Margit hangsúlyozta: a körmendi üzemből elbocsátott dolgozók 90 százaléka már megkapta a végkielégítést, akiknek pedig még nem járt le a felmondásuk, azok is kézhez kapják járandóságukat. A kártérítési per kimenetelétől nem függ a végkielégítések kifizetése, noha az ehhez szükséges összeget nehezen teremtik elő.
A gazdasági igazgató hozzáfűzte: már a tulajdonjogi perrel párhuzamosan benyújtották a bírósághoz kártérítési igényüket, de a jogerős ítélet megszületéséig felfüggesztették azt, hiszen ha a bíróság a cégnek ítélte volna az ingatlan tulajdonjogát, nem keletkezett volna káruk, így azonban megindították a peres eljárást.
Az MSC Hungary Kft. 887 millió forintos törzstőkével rendelkező, 95 százalékban svájci tulajdonban lévő cég, 1992-ben még 2.700 ember foglalkozatott Vas, Zala, és Győr-Moson-Sopron megyében lévő üzemeiben. A cég 2002-től sorra zárta be üzemeit, Lentiben, Pecölben, Beleden, végül pedig Körmenden, szombathelyi központi telephelyének létszámát pedig 50 fővel csökkentette.
Felmerült az MSC Hungary őriszentpéteri üzemének bezárása is, de ennek fenntartásához szeptemberben 100 millió forintos munkahelymegtartó támogatást kapott a cég a munkaügyi tárca foglalkozatási válságkezelő programjától.
Az MSC Hungary Kft. árbevétele 2000-ben 10,8 milliárd forint, 2001-ben 12,6 milliárd forint, 2002-ben pedig 10,6 milliárd forint volt. Az idei árbevételi adatokról és termelési adatok ismertetésétől a gazdasági igazgató elzárkózott. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.