Magyarországon a high-tech iparágak egyik legfontosabb szegmensét képező infokommunikációs piac igen kicsi, alig 2-2,5 milliárd dolláros összforgalmat bonyolít le évente - közölte lapunk érdeklődésére Kóka János, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) elnöke. Elmondta: ahhoz, hogy az Eurostat-adatsorban tükröződő kedvező kép Magyarországról e téren is valós legyen, a napokban szakértői munkabizottság állt fel az IVSZ, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium és a Külügyminisztérium bevonásával.
A szoftverexport és az it-szolgáltatások kivitele évente alig néhány száz millió dollárt tesz ki - vagyis azon a szinten van, ahol például India szoftverexportja volt a kilencvenes évek elején (!). "Ma India szoftverexportja évi 9 milliárd dollár" - hívta fel a figyelmet Kóka János. Egyúttal rámutatott, hogy ha Magyarország legalább India nyomába akar szegődni, akkor az innovációban részt vevő cégek, kutatóhelyek, oktatók egymásra találását, informatikai parkok létesítését, a hich-tech termékeket előállító cégek letelepedését kell ösztönöznie a kormányzatnak. "Ez lehetővé tenné, hogy Magyarország ne csak Neumann János nevéből éljen az infokommunikációban" - tette hozzá.
Az EU statisztikai hivatala többek közt az iroda-, számítógépek, rádió- és tévékészülékek, távközlési berendezések gyártását tekinti high-tech iparágnak. "Félig high-tech" iparágnak minősíti a vegyipart, a gépek és berendezések, a közlekedési eszközök és a villamos berendezések gyártását. Tudás alapú szolgáltatásnak pedig a számítástechnikai, távközlési és postai szolgáltatásokat, a kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos tevékenységeket, az oktatást, sőt a rekreációs, kulturális és sporttevékenységeket minősíti az Eurostat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.